Lean Enterprise Institute Polska
Rzuca nowe światło na produkcję oświetlenia LED w Lediko

Uzasadnienie dla projektu

 • Redukcja czasu montażu jednego z kluczowych produktów w przedsiębiorstwie jest trudnym wyzwaniem, szczególnie kiedy zespół firmy jest zaangażowany we wdrożenie nowych produktów. Chcąc pozyskać nowych klientów oraz zwiększyć konkurencyjność swoich produktów LED, LEDIKO podjęło decyzję o wdrożeniu działań zwiększających produktywność i satysfakcję klientów.
Wyzwania w projekcie
 • Opracowanie strategicznego planu w celu osiągnięcia celów biznesowych związanych ze zwiększeniem sprzedaży lampy ulicznej CLEVEO i dalszym rozwojem innowacyjnych produktów.
 • Redukcja kosztów produkcji inteligentnej lampy ulicznej CLEVEO
Korzyści
 • Bardziej efektywny proces planowania strategicznego.
 • Redukcja kosztów produkcji poprzez zredukowanie czasu montażu produktu.
Redukcja czasu montażu lampy CLEVEO
lediko_wypres LEDIKO
 • Rok założenia: 2004
 • Lokalizacja: Wrocław
 • Nagrody: I Nagrodę w XI edycji konkursu Czysty Biznes w kategorii „Innowacyjny Produkt”,  Dolnośląski Gryf Gospodarczy, jeden z liderów projektu GreenEVO
 • Wybrane realizacje: Diody LED produkcji LEDIKO wykorzystano w zewnętrznej instalacji oświetlenia hotelu Marriott w Warszawie oraz w zewnętrznym oświetleniu w centrum Manufaktura w Łodzi.
Główne kierunki działań w projekcie

Eksperci LEI Polska pomogli w wykonaniu diagnostyki firmy i opracowaniu adaptacyjnej strategii w długim okresie.

Analizie poddano także procesy produkcyjne i podjęto decyzję o rozpoczęciu projektu udoskonalającego, którego celem była redukcja czasu montażu lampy ulicznej CLEVEO. W celu monitorowania prac projektu i szybkiej reakcji na pojawiające się problemy, zastosowano tablicę zarządzania wizualnego projektem. W projekcie wykorzystano m.in. metody TWI, standaryzację pracy, balansowanie pracy oraz projektowanie zorientowane na montaż.

Jak LEI Polska pomogło?
 • Wykorzystanie metody Strategii Wizualnej do opracowania adaptacyjnej strategii firmy.
 • Reorganizacja procesu montażu pozwoliła znacząco skrócić czas montażu przy tych samych zasobach (wzrost produktywności).
lediko_l
Moduły LED produkcji LEDIKO oświetlają półki w sklepie w Dubaju.

Moduły LED produkcji LEDIKO oświetlają półki w sklepie w Dubaju.

Wypowiedzi klientów
Praktycy LEI Polska poprzez Program Rozwoju Kluczowych Zdolności pomogli nam w implementacji korzystnych zmian w firmie, które pozwolą nam wdrożyć w przyszłości system ciągłego doskonalenia
Piotr Lewandowski,
Współwłaściciel LEDIKO
Współpraca z LEI Polska pomogła nam w zrozumieniu filozofii Lean Management i osiągnięciu celów strategicznych. Rekomendujemy usługi Instytutu każdej firmie, która chce się rozwijać i nie stać w miejscu.
Adam Wilanowski,
Współwłaściciel LEDIKO