Od kuriera do montera – TWI jako narzędzie umożliwiające wdrożenie uniwersalnego pracownika firmy produkcyjnej

Wstęp

Czasem wprowadzenie nawet najprostszych rozwiązań wymaga czasu, trudu i poświęcenia, ale rezultat zaskakuje nawet samych twórców. I tak też było w przypadku naszej firmy. Dzięki możliwościom oraz ogromnemu wsparciu osób zarządzających KK Wind Solutions powstał standard, który jest inspiracją do ciągłego doskonalenia całej firmy. To historia pokazująca transformację, w rozumieniu ludzi, bez których zmiana ta nie byłaby możliwa.

KK Wind Solutions

Naszą pasją jest projektowanie i produkcja innowacyjnych rozwiązań, które pozwalają przekraczać granice stawiane energetyce wiatrowej. Zapewniamy również kompleksowy serwis naszych urządzeń.

Przez ponad 35 lat zdobyliśmy ogromne doświadczenie dzięki zaangażowaniu naszego ponad 800-osobowego zespołu składającego się z wykwalifikowanych i oddanych pracowników.

Wyróżnia nas kultura „CAN DO” przejawiająca się w tworzeniu partnerskich wartości, posiadaniu wyspecjalizowanego know-how i odzwierciedlona w wyglądzie naszego biznesu.

W KK Wind Solutions opieramy się na dialogu oraz ścisłej współpracy z naszymi klientami. Słuchamy, aby zrozumieć i ulepszać ich działalność, oraz zapewniać unikatowe rozwiązania spełniające wszystkie ich potrzeby.

Nasza wizja: Enable a Wind Powered Future

Nasza misja: We innovate to integrate (Rys. 1)

Rys. 1 Misja KK Wind Solutions

Historię ponad 35 letniego doświadczenia KK Wind Solutions w elektrycznych systemach wiatrowych zobrazowano na rysunku 2.

Rys. 2 Historia ponad 35 letniego doświadczenia KK Wind Solutions w elektrycznych systemach wiatrowych

Trzy kluczowe cechy charakteryzujące KK Wind Solutions:

  • od 35 lat dostarczamy rozwiązania energetyki wiatrowej
  • 000 turbin wiatrowych wyposażonych w nasze systemy sterowania
  • Zaufanie klientów w obszarze integrowania systemów

Nasze produkty

Dostarczamy szeroki wachlarz produktów, począwszy od najmniejszych paneli o wadze 1 kg po systemy o wadze blisko 6 ton i mocy 7 MW. Ilustracja na rysunku 3 wyraźnie pokazuje odniesienie do świata zwierząt, podkreślając różnorodność wytwarzanego przez nas asortymentu.

Rys. 3 Różnorodność wytwarzanego w KK Wind Solutions asortymentu o masie od 1 kg do 6 T w odniesieniu do świata zwierząt

Współpracujemy z potentatami energetyki wiatrowej, zaopatrując w nasze systemy sterujące 65% globalnego potencjału morskich farm wiatrowych.

Co nas wyróżnia:

  • Umiejętnie koordynujemy produkcję, uwzględniając różną wiedzę technologiczną klientów. Jesteśmy cenieni za współpracę gwarantującą zachowanie poufności względem stosowanych przez poszczególne firmy rozwiązań;
  • Mamy własny dział R&D, co pozwala nam na elastyczne podejście do realizacji zleceń;
  • Jako jedyni w Europie posiadamy komory testowe rozdzielnic, pozwalające na kontrolę naszych urządzeń pod pełnym obciążeniem do 7 MW, symulującym realne warunki panujące na farmie wiatrowej;
  • Jako jedyni w województwie zachodniopomorskim jesteśmy twórcami/ właścicielami strefy TWI dedykowanej pod szkolenia nowych pracowników, które prowadzone są w innowacyjny sposób;
  • Jesteśmy zdobywcą wielu prestiżowych nagród takich jak Gazele Biznesu, Nagroda Prezydenta Miasta Szczecin „Busola Biznesu”, „Diamentowy Matrix”, „Perła Biznesu” czy tytułu „Przyjazna Firma” nadawanego przez Uniwersytet Szczeciński w kategorii firm oferujących przyjazne środowisko pracy. Wiele z wyróżnień przyznawanych jest nam co roku.
  • Dużym atutem jest również wyjątkowa lokalizacja – położenie Szczecina na skrzyżowaniu szlaków wszystkich rodzajów transportu zapewnia doskonałą łączność i dostęp do rynków zbytu i zaopatrzenia w Polsce, Europie i na świecie.
  • Sprawujemy patronat nad szkołą – dzięki bliskiej współpracy z lokalnie zaprzyjaźnioną placówką, umożliwiamy uczniom odbycie praktycznych warsztatów w strefie TWI.

Od Kuriera do Montera

Z uwagi na specyfikę produktu wytwarzanego w KK Wind Solutions i ciągły wzrost zatrudnienia, podyktowany dynamicznym rozwojem firmy, pojawiła się potrzeba szybkiego i skutecznego wdrażania nowego pracownika. Aby sprostać tym wymaganiom, zdecydowaliśmy się na stworzenie systemu będącego odpowiedzią na aktualne potrzeby organizacji.

Wcześniejsze doświadczenie kadry zarządzającej firmy w praktycznym wykorzystaniu TWI ułatwiło podjęcie decyzji o wyborze właśnie tej metody, jako wiodącej w standardzie wdrażania nowego pracownika KK Wind Solutions.

Głównym wyzwaniem, z którym musieliśmy się zmierzyć w początkowej fazie tworzenia standardu, były długie takty produkcyjne. Jednak kompetencje i zaangażowanie całego zespołu pozwoliły na opracowanie systemu dopasowanego do specyfiki procesów realizowanych w firmie. Fundamentem gwarantującym powodzenie projektu, była odpowiednio dobrana interdyscyplinarna grupa projektowa, w skład której weszli przedstawiciele takich działów, jak: produkcja, jakość, inżynieria produkcji oraz dział personalny.

Dodatkowo założyliśmy, że program będzie spójny z innymi projektami, uzupełniając je i pokazując pracownikowi kierunek rozwoju, perspektywy, możliwości.

Mając opracowany ogólny zarys, mogliśmy podejść do szkolenia z zakresu metody TWI (Training Within Industry).

Cały team przeszedł wdrożenie, które dostarczone zostało przez firmę Lean Enterpise Institute, jako lidera w branży Lean Manufacturing.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. więcej. Zamknij