Jak zaangażować pracowników do zgłaszania pomysłów Kaizen
Poznaj zasady budowania takiego systemu pomysłów Kaizen, który napędza zaangażowanie pracowników
NOWA FORMUŁA: WARSZTAT PROWADZONY NA TERENIE DWÓCH FIRM PARTNERSKICH
Dowiedz się więcejProgram sugestii pracowniczych Kaizen jest ważnym elementem ciągłego doskonalenia w środowisku Lean. Dzięki temu programowi w teorii wszyscy pracownicy będą mogli w pełni włączyć się w ciągłe doskonalenie i celów firmy. Program z pozoru łatwy, w praktyce okazuje się często trudny do wdrożenia z sukcesem lub staje się nieefektywny z czasem. Bo najważniejsze wcale nie jest opracowanie formularza zgłaszania pomysłów, czy wymyślenie jak będzie się nagradzać pomysły. Najważniejsze jest zastosowanie pewnych zasad, które sprawią, że pracownicy będą chcieli zgłaszać usprawnienia. Że będą się angażować cały czas, a nie tylko przy „hucznym” otwarciu programu sugestii Kaizen. Warsztat poprowadzi czołowa polska ekspertka Lean, Małgorzata Jakubik, która wielu firmom pomogła wdrożyć skutecznie program pomysłów Kaizen lub reaktywować go po nieudanym wdrożeniu. Uczestnicy dowiedzą się jakie są niezbędne elementy systemu sugestii, jak uniknąć błędów wdrożeniowych i jak dopasować ten system do pozostałych, funkcjonujących w firmie, procesów ciągłego doskonalenia.
Nie istnieje jeden system sugestii, który zadziałałby w każdej organizacji, w każdych warunkach i czasie. W trakcie szkolenia poznamy jednak RECEPTĘ NA ZBUDOWANIE SKUTECZNEGO SYSTEMU lub jego weryfikację i doskonalenie, opartą na sprawdzonym zestawie pytań, na które każdy twórca tego systemu powinien sobie odpowiedzieć.
W nowej wersji szkolenia będziemy mieli okazje zobaczyć, jak na postawione pytania udzieliły odpowiedzi w praktyce dwie firmy. Zobaczymy, jakie uzyskały efekty i jakich lekcji możemy się od nich nauczyć. Poświęcimy też więcej czasu na przedyskutowanie problemów i możliwości optymalizacji istniejącego już systemu, zwłaszcza takiego, który trwa już od jakiegoś czasu i wymaga modyfikacji i ożywienia.
LICZBA GODZIN SPĘDZONYCH NA HALI PRODUKCYJNEJ PODCZAS SZKOLENIA: 4h (2,5h w firmie Diehl Controls oraz 1,5h w firmie Velux)
Poznaj w praktyce, jak radzić sobie z problemami i wyzwaniami takimi jak:
- Zaplanowanie i wdrożenie w życie efektywnego programu sugestii pracowniczych.
- Brak lub niskie zaangażowanie pracowników w zgłaszanie pomysłów usprawniających.
- Zaległości we wdrażaniu wniosków Kaizen.
- Niewielki procent uczestnictwa pracowników w programie (syndrom „kilku aktywnych, wielu biernych”).
- Słaba jakość i niska skuteczność programu Kaizen.
- Przydział zasobów i określenie odpowiedzialności za prawidłowo funkcjonujący program sugestii pracowniczych.
- Spadek atrakcyjności i efektywności programu w czasie.
Adresaci szkolenia
Kierownicy i dyrektorzy firm wdrażających lub planujących wdrożenie systemu sugestii w ramach wdrożeń Lean. Koordynatorzy i menadżerowie Lean, menadżerowie i specjaliści HR oraz inne osoby odpowiedzialne za tworzenie lub rozwój programów sugestii pracowniczych.
Korzyści dla pracownika
- Umiejętność zaplanowania harmonogramu wdrożenia programu sugestii pracowniczych.
- Umiejętność określenia potrzebnych zasobów.
- Umiejętność stworzenia strategii komunikacyjnej przy wdrażaniu programu.
- Umiejętność mierzenia i oceny skuteczności programu.
- Umiejętność aktywizacji nieefektywnego programu sugestii.
Korzyści dla firmy
- Zbudowanie zgodnego z zasadami Lean systemu sugestii pracowniczych.
- Rozwój i podniesienia efektywności istniejącego systemu wg najlepszych wzorców.
- Realne zaplanowanie zasobów i przydziału odpowiedzialności w przypadku tworzenia nowego systemu.
- Poprawa efektywności programu istniejącego od dłuższego czasu – powrót do lepszych pomysłów.
Uzyskaj do 80% dofinansowania do naszych warsztatów i szkoleń
Jeśli Twoje przedsiębiorstwo należy do sektora MSP, teraz możesz zdobyć aż do 80% dofinansowania do naszych usług. Dowiedz się więcej >>
Certyfikat

Sygnowany Lean Global Network
Program
Program szkoleniaPDF, 0.4 MB
Prowadzący
Małgorzata Jakubik
Doświadczenie menadżerskie
Posiada kilkunastoletnie doświadczenie menadżerskie w międzynarodowych korporacjach International Paper i General Motors. W zakładzie Opla w Gliwicach, działającym w oparciu o pełny system Lean, kierowała procesem tworzenia i realizacji szkoleń oraz Działem Jakości Operacyjnej. Jako menadżer Lean na Europę koordynowała pracę zespołu ekspertów z wiodących zakładów GM Europe w procesie audytowania i wsparcia wdrożenia Lean w zakładach korporacji.
Specjalizuje się w praktycznych transformacjach Lean, szczególnie poprzez budowanie i modyfikacje systemów: celów strategicznych i zarządzanie wskaźnikami (Hoshin Kanri), pomysłów pracowniczych Kaizen, rozwiązywania problemów, budowania kompetencji i motywacji pracowników. Jest ekspertem z zakresu metod TWI, rozwiązywania problemów, metody Toyota Kata oraz innych narzędzi standaryzacji i doskonalenia procesów.
Doświadczenie doradcze
Współpracowała m.in. z: Fabryki Mebli Forte, Cranfield Foundry, Schumacher Packaging, Constantia Teich, BSH, Agros Nova, Bella, Rockwool, Gatx/Wagon Service Ostróda, Etisoft, Dr Irena Eris, Precision Machine Parts, Sitech, Sempertrans, Wienerberger, Velux, Ultimo, Philip Morris, Philips Lighting (obecnie: Signify Poland).
*LEI Polska zastrzega sobie prawo do zmiany trenerów prowadzących szkolenie, zapewniając odpowiednio wysoki poziom merytoryczny szkolenia
Nie udało Ci się zapisać na to szkolenie?
Skontaktuj się z nami i zapytaj o możliwość zorganizowania dodatkowego terminu.
Szkolenie na wyłączność na terenie fabryki
Jeśli chciałbyś zobaczyć, jak wybrane narzędzie lub rozwiązanie funkcjonuje na hali innej firmy, skontaktuj się z nami i zapytaj o możliwość zorganizowania tego szkolenia w formie zamkniętej (na wyłączność dla Twojej firmy) – pomożemy Ci dobrać odpowiednie przedsiębiorstwo z listy naszych firm partnerskich.
Potrzebujesz pomocy w wyborze szkolenia? Skontaktuj się z nami!

