Szkolenia Trenerów Wewnętrznych z programem TWI. Studium przypadku Miele Ksawerów

Autorzy: Justyna Możyszek-Walczak, Miele Technika Ksawerów.

Małgorzata Jakubik, Lean Enterprise Institute Polska

 

Miele to niemieckie przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją artykułów gospodarstwa domowego. Siedziba przedsiębiorstwa znajduje się w Gütersloh w Niemczech. We wrześniu 2019 r uruchomiona została produkcja pralek w pierwszym zakładzie w Polsce, w Ksawerowie koło Łodzi.

W związku z dynamicznym rozwojem firma podjęła decyzję o wdrożeniu metodologii TWI, aby móc efektywniej i wydajniej szkolić nowych pracowników.

 

Początki przygody z TWI


Przygoda z TWI oraz z firmą Lean Enterprise Institute Polska rozpoczęła się we wrześniu 2021 roku pierwszym szkoleniem „TWI w pigułce – dla przełożonych”, w trakcie którego Małgorzata Jakubik – doświadczony trener TWI, przedstawiła kierownictwu metody i koncepcję wdrożenia, aby ułatwić podjęcie decyzji o wdrożeniu. Po pozytywnym przyjęciu pomysłu pod koniec roku 2021 zainicjowano pierwsze szkolenia dla trenerów stanowiskowych.

W ciągu kilku miesięcy ponad 40 doświadczonych pracowników oraz liderów z obszarów produkcji, jakości, logistyki uczestniczyło w 2 dniowych szkoleniach teoretycznych i praktycznych, prowadzonych przez Małgorzatę Jakubik i Euzebiusza Krasę. Było nie zawsze łatwo, ale twórczo, bardzo realnie, bo na procesach firmy i chwilami bardzo wesoło. Po każdej sesji, aby objąć rolę trenera, uczestnik musiał zdać egzamin na linii produkcyjnej, szkoląc kogoś, kto pracy na konkretnym stanowisku nie znał, na przykład ochotników-inżynierów.

Szkolenia pracowników oraz liderów z obszarów produkcji, jakości i logistyki

Trener stanowiskowy w zakładzie Miele w Ksawerowie to doświadczony pracownik na linii szkolący nowego pracownika w pierwszych tygodniach jego pracy. Oprócz linii produkcyjnych rola ta sprawdza się świetnie na obszarze magazynu oraz logistyki wewnętrznej, a także na obszarze działów jakości.

 

Zmiany wprowadzone w zakładzie w Ksawerowie


Aby być w zgodzie z metodologią firma musiała dokonać pewnych modyfikacji dotychczasowej dokumentacji na linii. Każda instrukcja ma służyć trenerowi, więc każda operacja została podzielona na główne kroki, wskazówki i przyczyny. Taka instrukcja gwarantuje, że każdy trener będzie szkolił w ten sam sposób i według tego samego standardu. Dodatkowo instrukcje dostępne są na stanowiskach pracy w formacie A3.

Z grupy uczestników firma Miele wraz z trenerami LEI Polska wybrała 5 najlepszych kandydatów, którzy przeszli szereg szkoleń na stanowisko Trener Wewnętrzny pod okiem Małgorzaty Jakubik. Jedna z tych osób, pracownica linii montażu z 2 letnim stażem – została awansowana na stanowisko Trener Wewnętrzny na pełen etat w dziale Ciągłego Doskonalenia. Rolą Trenera jest przede wszystkim szkolenie trenerów stanowiskowych według metody TWI oraz monitorowanie procesu szkolenia. Trener wspiera także liderów w tworzeniu instrukcji standardu pracy. Jesteśmy pewni, że spełni się w tej roli fantastycznie!
W firmie znajduje się również sala szkoleniowa, w której możliwe jest wykonanie większości operacji montażowych podobnie jak na linii montażowej i jest ona również do dyspozycji trenerów do szkolenia nowych pracowników.

5 pracowników, którzy przeszli szkolenia na stanowisko Trenera Wewnętrznego

Nie znalazłeś informacji, której szukasz? Zadzwoń lub wyślij do nas zapytanie

tel.: 506 785 310

e-mail: info@lean.org.pl

    Administrator Danych Osobowych: Lean Enterprise Institute Polska sp. z o.o.
    Pełna klauzula

    Zapoznałem się z pełną treścią klauzuli informacyjnej