TPM reaktywacja na przykładzie Spawalni Volkswagen Poznań Sp. z o.o.

  1. Volkswagen Poznań Sp. z o.o.

Volkswagen Poznań to fabryka samochodów użytkowych i komponentów. Od 2003 roku w Poznaniu produkowany jest model VW Caddy i VW Transporter. Stąd samochody te trafiają na rynki całego świata.

Volkswagen Poznań jest 100% spółką-córką marki Volkswagen Nutzfahrzeuge (Volkswagen Samochody Użytkowe). Obok fabryki w Hanowerze w Niemczech i w Pacheco w Argentynie jest trzecią fabryką na świecie, w której produkowane są lekkie samochody użytkowe tej marki.

W tej chwili działalność produkcyjna zlokalizowana jest w trzech miejscach:

  • w Poznaniu – w dzielnicy Antoninek mieści się Dział Budowy Karoserii, Dział Montażu oraz Lakiernia – Zakład nr 1;
  • w Poznaniu, w dzielnicy Wilda, znajduje się Odlewnia – Zakład nr 3;
  • w podpoznańskim Swarzędzu produkowane są podzespoły spawalnicze, montowane są kokpity, tu znajduje się również Zakład Zabudów Specjalnych, Centrum Logistyczne oraz Park Dostawców – Zakład nr 4;

Kolejny Zakład, należący do firmy Volkswagen Poznań, w którym od 2016 r. budowana będzie nowa generacja modelu Crafter, powstaje obecnie we Wrześni – Zakład nr 2.

Spółka zatrudnia obecnie ponad 7000 pracowników w trzech zakładach produkcyjnych, będąc tym samym największym pracodawcą w Wielkopolsce. Produkowane są tutaj różne wersje VW Caddy, VW Caddy Maxi, VW Transporter, podzespoły oraz zabudowy specjalne. Poznańska fabryka to jedyna fabryka na świecie w której produkowane są modele VW Caddy oraz VW Caddy Maxi. W ubiegłym roku Spółka wyprodukowała 175 000 samochodów oraz 3,3 miliona odlewów. Co ciekawe, aż co piąty samochód z koncernu Volkswagena posiada komponenty (głowicę cylindrową lub obudowę przekładni kierowniczej), które zostały wyprodukowane w Odlewni Volkswagen Poznań. W ubiegłym roku produkcja modelu VW Caddy wyniosła 150 000 aut, zaś VW Transportera 25 000 pojazdów.

2016-01-05 VW case study

2016-01-05 VW case study (1)2016-01-05 VW case study (4)2016-01-05 VW case study (3)2016-01-05 VW case study (2)

  1. Lean Management w VW Poznań Sp. z. o.o.

Nasza przygoda z Lean Management zaczęła się w 2005 r. od zainicjowania bazy wniosków PCU i Warsztatów PCU. Do obszarów produkcyjnych doszły Warsztaty PCU w obszarach biurowych oraz uruchomiono Akademię VWP, gdzie sukcesywnie pojawiały się nowe moduły szkoleniowe. Następnie uruchomiono szkoły czynności podstawowych „Grundfertigkeiten” na Lakierni i w Dziale Jakości. Kolejnym etapem były Warsztaty symulacji procesów 3P i szkolenia z Nowej Koncepcji Logistycznej oraz szkolenia z Lean i TPM dla nowo zatrudnianych pracowników do Fabryki Crafter.

2016-01-05 VW case study (5)

  1. Historia TPM na Spawalni VW Poznań.

Wraz ze wzrostem programu produkcyjnego i wzrostem stopnia automatyzacji (obecnie 40%) na Spawalni w VW Poznań, jak również wzrostem wymagań jakościowych co do produktów i rosnących wymaganiach efektywnego wykorzystania parku maszynowego, pojawiła się potrzeba bardziej racjonalnego zarządzania mocami produkcyjnymi i eliminowania źródeł postojów produkcyjnych generujących straty. Odpowiedzią na to wyzwanie jest filozofia TPM, wpisująca się również w koncernową strategię rozwoju systemów produkcyjnych.

Nie znalazłeś informacji, której szukasz? Zadzwoń lub wyślij do nas zapytanie

tel.: 71 798 57 33

e-mail: info@lean.org.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez lean.org.pl., ul. Muchoborska 18, 54-424 Wrocław w celu i zakresie niezbędnym do realizacji obsługi niniejszego zgłoszenia.