Transformacja lean w TE Connectivity drogą do osiągnięcia sukcesu biznesowego

1. Wstęp

Intencją tego opracowania jest podzielenie się doświadczeniami wynikającymi z wdrażania Kultury Ciągłego Doskonalenia w firmie TE Connectivity, a w szczególności w zakładzie produkcyjnym w Bydgoszczy będącym reprezentatywną filią wymienionej korporacji w Polsce. Chcemy podkreślić jak ogromne znaczenie ma tu zaangażowanie wszystkich Pracowników i skupienie na Kliencie, który powinien w pierwszej kolejności czerpać korzyści ze wszystkich działań prowadzonych w ramach jednej organizacji. Mamy nadzieję, że ten artykuł będzie impulsem do refleksji na temat podobnych programów i działań prowadzonych w innych firmach, a być może zostanie wykorzystany jako dobra praktyka i przysłuży się transformacji LEAN w innych fabrykach.

2. Koncern TE Connectivity jako światowy Lider w połączeniach

Korporacja TE Connectivity istnieje we wszystkich regionach świata dostarczając szeroką gamę produktów i usług. Nowoczesna technologia obecna w koncernie ma jako główny cel zachowanie najwyższych standardów jakości przy zmniejszeniu kosztów produkcji. Wartość biznesu szacowana jest na 13,3 miliarda dolarów (rys. 1) i jest wypracowana przez blisko 90.000 Pracowników na całym świecie. Firma prowadzi działalność operacyjną w 50 krajach, gdzie rozlokowanych jest 99 zakładów. Wartość stanowi też 18.000 patentów wprowadzonych na rynek dzięki pełnemu wykorzystaniu 21 globalnych działów rozwojów, w których zatrudnionych jest 7.000 inżynierów 1.

Rys. 1 Przychody ze sprzedaży koncernu TE Connectivity w 2013 roku w miliardach dolarów w czterech regionach świata

Koncern dostarcza rozwiązania w 4 segmentach rynkowych zajmując pozycję lidera bądź plasując się w ścisłej czołówce firm w poszczególnych branżach. Oferowane 500.000 produktów trafia do Klientów z branży samochodowej (rozwiązania transportowe), telekomunikacyjnej (rozwiązania sieciowe), przemysłowej (rozwiązania przemysłowe) i urządzeń gospodarstwa domowego (rozwiązania konsumenckie).

Rys. 2 Cztery branże, do których trafiają wyroby TE Connectivity

Do rodzin produktów oferowanych przez TE Connectivity należą wszelkiego typu złącza elektryczne i światłowodowe, począwszy od miniaturowych złączy mikroelektroniki po wielkogabarytowe złącza do energetyki i kolejnictwa, ekrany dotykowe, półprzewodnikowe podzespoły teletransmisyjne (częstotliwości radiowe i mikrofale), przewody i kable miedziane i światłowodowe, przekaźniki elektromechaniczne, elementy termokurczliwe i uszczelnienia oraz skomplikowane wielowarstwowe płytki drukowane.

Do koncernu TE Connectivity w przeszłości dołączyły następujące marki: ADT, AMP, Agastat, Alcoswitch, AMP Netconnect, Axicom, Buchanan, ChipCoolers, CII Technologies, Corcom, Crompton, Elo Touch Systems, Greenpar, HTS, Idento, Madison Cable, Microdot, OEG, P&B, Raychem, Schrack, Deutsch i wiele innych.

3. Wizytówka zakładu produkcyjnego w Bydgoszczy

Zakład Tyco Electronics Polska (zgodnie z KRS) w Bydgoszczy wchodzi w skład globalnej jednostki biznesowej Industrial (rys. 3) będącej częścią segmentu Industrial Solutions (Rozwiązania Przemysłowe).

Rys. 3 Podział czterech segmentów TE Connectivity na jednostki biznesowe

Jesteśmy centrum kompetencyjnym w Europie w zakresie produkcji dwóch grup produktowych:

  • Terminals and Connectors (T&C) – produkcja szerokiej gamy złączy i konektorów dla przemysłu elektronicznego i maszynowego,
  • Cable Systems Group (CSG) – produkcja szerokiej gamy systemów okablowań przeznaczonych dla przemysłu komunikacyjnego, maszynowego i kolejowego.

Do największych Klientów zakładu w Bydgoszczy należą Siemens, Ericsson i Grundfos, którzy w roku 2013 wygenerowali 39% sprzedaży fabryki. Całościowo sprzedaż w tym okresie wyniosła 205 milionów złotych.

Historia zakładu sięga roku 1923, kiedy to inż. Stefan Ciszewski założył w Bydgoszczy firmę produkującą podzespoły stykowe. Od chwili opracowania i wyprodukowania w 1959 pierwszego miniaturowego odbiornika tranzystorowego Eltra MOT-59 (rys. 4), odbiorniki przenośne stanowiły główny asortyment Zakładów Radiowych „Eltra”.

Rys. 4 Eltra MOT-59 – pierwszy miniaturowy odbiornik tranzystorowy wyprodukowany w 1959 roku w Zakładach Radiowych „Eltra” w Bydgoszczy

W 1973 roku został utworzony pierwszy wydział złączy. W wyniku prywatyzacji w 1995 roku ze spółki wyodrębniono Wydział Złączy Wielostykowych oraz Narzędziownię, przekształcone w odrębne jednostki handlowo-produkcyjne „ELCON” oraz „EL-FORM”. Jednostki te zostały przejęte w 1997 roku przez koncern AMP Incorporated, włączony w 1999 roku w skład Tyco International. W 2007 roku z konglomeratu wydzieliła się samodzielna spółka Tyco Electronics, notowana na giełdzie nowojorskiej NYSE. W marcu 2011 roku korporacja zmieniła nazwę na TE Connectivity. W późniejszym czasie zakład w Bydgoszczy przyłączono do Jednostki Biznesowej Industrial.

Rys. 5 Widok budynków zakładu TE Connectivity w Bydgoszczy

Rys. 5 Widok budynków zakładu TE Connectivity w Bydgoszczy

Firma zatrudniała na początku 2014 roku 757 Pracowników, w tym inżynierów i wyspecjalizowanych Pracowników technicznych. Zakład w Bydgoszczy prowadzi działalność produkcyjną na 14.000 metrach kwadratowych w 3 oddzielnych budynkach (rys. 5) odpowiednio dostosowanych do zróżnicowanych i jednocześnie zintegrowanych procesów technologicznych takich jak obróbka plastyczna, przetwórstwo tworzyw sztucznych, procesy galwaniczne, zautomatyzowane procesy montażu i wyspecjalizowany montaż kabli. Lokalna narzędziownia stanowi wewnętrznego dostawcę części zamiennych.

Show 1 footnote

  1. TE Connectivity Annual Report 2013: Creating the Connections that Counts. Raport dostępny pod adresem: http://mms.prnasia.com/reports/teconnectivity2013/ (dostęp 1.04.2014)

Nie znalazłeś informacji, której szukasz? Zadzwoń lub wyślij do nas zapytanie

tel.: 71 798 57 33

e-mail: info@lean.org.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez lean.org.pl., ul. Muchoborska 18, 54-424 Wrocław w celu i zakresie niezbędnym do realizacji obsługi niniejszego zgłoszenia.