O PROGRAMIE
18 sesji
czyli 14 spotkań merytorycznych i 4 konsultacje indywidualne.
Projekt doskonalący
opracujesz i przeprowadzisz go pod okiem ekspertów. Celem będzie istotna poprawa wyników wybranego obszaru lub procesu.
Praktyczny program ONLINE
w formie spotkań na żywo z ekspertami, podczas których uczestnicy pracują na rzeczywistych procesach i wykonują wiele praktycznych ćwiczeń.
Lean Transformation Framework
na którym oparty jest program został opracowany przez Lean Global Network i jest praktykowany na całym świecie.
Platforma
do wymiany doświadczeń z innymi uczestnikami oraz dostęp do dodatkowych materiałów w formie opracowań, raportów, artykułów i nagrań.
BENCHMARK TOUR
(wersja PREMIUM)dwudniowa wizyta w firmie funkcjonującej wg najwyższych standardów Lean + 4 niezbędne pozycje książkowe
DLACZEGO WARTO?
Podczas kursu pod okiem ekspertów dokonasz rzeczywistej transformacji wybranego obszaru lub procesu, a po programie będziesz potrafił samodzielnie przeprowadzać skuteczne działania doskonalące niezbędne dla Twojej organizacji.
-
Szybki zwrot z inwestycji. Korzyści z realizacji projektów certyfikacyjnych wielokrotnie przewyższają koszt uczestnictwa.
-
Uczestnik będzie potrafił samodzielnie realizować duże projekty doskonalące.
-
Benchmark Tour w firmie funkcjonującej wg najwyższych standardów Lean.
-
Dostęp do wiedzy i materiałów umożliwiających optymalizację oraz prowadzenie projektów w obszarach usługowych i produkcyjnych.
Zobacz przykładowe rezultaty uczestników poprzednich edycji:
400 tys.
oszczędności finansowych rocznie
67%
skrócenie cycle time procesu o 67%
25%
skrócenie czasu wdrożenia nowych produktów o 25%
45%
skrócenie lead time procesu zatrudniania pracowników o 45%
20%
Zwiększenie wydajności procesu pakowania o 20%
58%
ograniczenie odpadu z procesu o 58%
DLA KOGO JEST TEN PROGRAM?
Program przeznaczony jest dla:
Liderów i ekspertów zmian, menadżerów projektów
Średniej i wyższej kadry menadżerskiej
Ekspertów ds. optymalizacji procesów
Program skierowany jest do osób z wszystkich branż i obszarów.
PRZEBIEG PROGRAMU
Program Lean Expert rozpoczyna się 25 lutego i trwa do września 2025 roku. Składa się z 14 sesji merytorycznych oraz 4 konsultacji indywidualnych, na których uczestnik omawia realizowany przez siebie projekt doskonalący.
Sesje odbywają się głównie we wtorki. Dwie pierwsze sesje będą mieć miejsce na terenie firmy. Osoby, które nie będą mogły wziąć w nich udziału otrzymają nagranie.
Zapraszamy do zapoznania się z zakresem merytorycznym programu oraz harmonogramem sesji.
CERTYFIKAT
Uczestnicy programu uzyskają uznany w Polsce i za granicą certyfikat sygnowany przez Lean Enterprise Institute Polska i Lean Global Network oraz suplement z informacją o realizacji własnego projektu doskonalącego (certyfikat i suplement wydane zostaną w języku polskim i angielskim).
Referencje naszych klientów
Podjęcie nauki w ramach programu Lean Expert miało na celu poszerzenie mojej wiedzy z zakresu instrumentów Lean Management, tak aby mieć możliwość ciągłego doskonalenia naszej organizacji z wykorzystaniem najlepiej dobranych narzędzi oraz wiedzy ekspertów Lean Enterprise Institute Polska. Podstawową zaletą programu była konieczność realizacji faktycznych projektów i wdrożeń w naszej spółce. Szkolenia są przeplatane konsultacjami podczas których opiekun indywidualnie doradza jak wdrażać nowe rozwiązania. Cykl konsultacji dodatkowo wymusza utrzymanie odpowiedniego tempa pracy przez kursanta (a tempo pracy jest bardzo szybkie). Skutkowało to implementacją rozwiązań Lean w spółce i osiągnięciem korzyści finansowych, które znacząco przewyższają koszt uczestnictwa w programie. Należy także podkreślić fakt, iż wdrażanie w przedsiębiorstwie rozwiązań, których dotyczy szkolenie bardzo dobrze utrwala wiedzę. Inną zaletą programu jest możliwość spotkania z praktykami i wymiana doświadczeń podczas spotkań w grupach. Jednym z elementów naszej pracy było mapowanie strumienia wartości. Wykorzystując metodę MAKIGAMI zajęliśmy się procesem wdrażania nowych wyrobów w którym uczestniczy wiele komórek organizacyjnych. Okazało się, że byliśmy w stanie skrócić proces aż o 25% i dodatkowo go wystandaryzować, co wszystkim ułatwiło pracę. Program Lean Expert jest bardzo szeroki dzięki czemu wdrożyliśmy także wiele innych narzędzi takich jak macierz kompetencji, klasyfikacja maszyn ABC, dokonaliśmy modernizacji systemu rejestracji usterek i awarii. Taki projekt to praca zespołowa. Nie da się go realizować z za biurka. Trzeba się spotykać z ludźmi, iść na przysłowiową Gembę, obserwować i słuchać innych. Podstawowa zasada której nauczono nas podczas programu to unikanie określania rozwiązań problemu na samym początku procesu i konieczność ciągłego doskonalenia.
Cezary Bijak
Prezes Zarządu Fabryki Kosmetyków „Pollena-Ewa”
Grupa TZMO
Wziąłem udział w programie, ponieważ chciałem zmienić sposób myślenia na temat kultury Lean. Program Lean Expert miał mi pomóc uporządkować moją wiedzę i strukturę narzędzi Lean. Już na pierwszych zajęciach gdzie został zaprezentowany Lean Transformation Framework wiedziałem, że to będzie świetny program. Realizacja projektu w trakcie programu była ściśle powiązana ze strategią mojej organizacji. Rezultatem było wdrożenie MAKIGAMI jako oficjalnego sposobu mapowania, który będzie standardem dla procesów globalnych. Podczas kursu udało mi się zbudować świadomość w naszej organizacji, że fabryki nie są wąskim gardłem z perspektywy lead-time'u. Osobom, które wykonują podobne projekty transformacyjne radziłbym zwrócić uwagę na ważny aspekt - mniej znaczy więcej, wolniej znaczy dokładniej. Złapać globalną perspektywę (od-do) i stworzyć plan działań, który nie musi być idealny, jest niezbędne, aby zacząć. Kluczowe jest zrozumienie strategii firmy, aby cały projekt nie był prowadzony w oderwaniu od niej.
Przemysław Skałecki
Dyrektor Operacyjny Cargotec Poland Sp. z o.o.
Uczestnictwo w programie certyfikowanym Lean Expert na poziomie kompetencji Black Belt znacząco poszerzyło moje umiejętności zarządzania projektami doskonalącymi w firmie. Narzędzia i metody, które poznałem podczas kursu, a także materiały jakie otrzymałem wykorzystuję w swojej codziennej pracy. Eksperci, których doświadczenie i wiedza są niezaprzeczalne, prowadzili zajęcia w sposób angażujący i zrozumiały. Każda koncepcja była przedstawiana w sposób przystępny, a praktyczne przykłady zastosowań były niezwykle pomocne w zrozumieniu wszystkich zagadnień. Ćwiczenia i zadania, które były integralną częścią programu, umożliwiły mi natychmiastowe zastosowanie zdobytej wiedzy w mojej pracy zawodowej. Projekt, który zrealizowałem podczas programu pozwolił znacząco zwiększyć produktywność procesu produkcyjnego. W dalszym ciągu widzimy potencjał na udoskonalenie tego procesu, pracując nad tym wraz z zespołem. Polecam ten program każdemu, kto chce nie tylko zdobyć certyfikat, ale także praktyczną wiedzę i umiejętności, które mają realny wpływ na poprawę efektywności organizacji.
Michał Karaś
Pełnomocnik Dyrektora ds. Jakości w Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytucie Metali Nieżelaznych Oddział w Skawinie
Prowadzący
Sławomir Kubiak
Więcej...
Małgorzata Jakubik
Więcej...
Maurycy Szkolnicki
Więcej...
Agnieszka Fonfara
Więcej...
Remigiusz Horbal
Więcej...
Doświadczenie menadżerskie
Sławek to doświadczony menedżer z ponad 17-letnią praktyką w biznesie. Pracował na stanowiskach kierowniczych na wielu poziomach organizacji – od operacji do członka zarządu, w firmach zarówno usługowych, jak i produkcyjnych. Zarządzał dużymi zespołami oraz prowadził strategiczne projekty optymalizacyjne, transformacyjne i restrukturyzacyjne. Jest ekspertem z dziedziny poprawy efektywności i doskonalenia firm. Jeden z pionierów wdrażania Lean Management w obszarze usług w Polsce. Wdrażał Lean Management w m.in. obszarze strategii, sprzedaży, obsługi klientów oraz łańcucha dostaw. Prowadzi projekty, warsztaty oraz wspiera menedżerów w stosowaniu metod i narzędzi Lean, zarówno w zarządzaniu jak i doskonaleniu firmy. Jest skutecznym konsultantem i przekonywującym trenerem. Łączy Lean Management z innymi dobrymi praktykami osiągając bardzo dobre wyniki biznesowe Obecnie pracuje z czołowymi firmami w Polsce wdrażając Lean Management oraz realizując projekty usprawniające i transformacyjne.
Specjalizuje się w szczególności w:
projektach transformacyjnych w obszarze strategii, operacji, sprzedaży i obsługi klientów, doskonaleniu i poprawie efektywności firm, wdrażaniu metody zarządzania strategicznego Hoshin Kanri, zarządzaniu i doskonaleniu procesów biznesowych z wykorzystaniem Lean, BPM i innych dobrych praktyk.
Doświadczenie doradcze
Współpracował m.in. z: mBank, Credit Agricole, KRUK SA., Randstad, Decathlon, Jeronimo Martins, ZIBI SA, Neuca, Balluff, Diehl, Impel Centrum Usług Wspólnych, Gaspol SA, Meyn, Wkręt Met, Krispol, Dramers
Zwiń
Doświadczenie menadżerskie
Posiada kilkunastoletnie doświadczenie menadżerskie w międzynarodowych korporacjach International Paper i General Motors. W zakładzie Opla w Gliwicach, działającym w oparciu o pełny system Lean, kierowała procesem tworzenia i realizacji szkoleń oraz Działem Jakości Operacyjnej. Jako menadżer Lean na Europę koordynowała pracę zespołu ekspertów z wiodących zakładów GM Europe w procesie audytowania i wsparcia wdrożenia Lean w zakładach korporacji.
Specjalizuje się w praktycznych transformacjach Lean, szczególnie poprzez budowanie i modyfikacje systemów: celów strategicznych i zarządzanie wskaźnikami (Hoshin Kanri), pomysłów pracowniczych Kaizen, rozwiązywania problemów, budowania kompetencji i motywacji pracowników. Jest ekspertem z zakresu metod TWI, rozwiązywania problemów, metody Toyota Kata oraz innych narzędzi standaryzacji i doskonalenia procesów.
Doświadczenie doradcze
Współpracowała m.in. z: Fabryki Mebli Forte, Cranfield Foundry, Schumacher Packaging, Constantia Teich, BSH, Agros Nova, Bella, Rockwool, Gatx/Wagon Service Ostróda, Etisoft, Dr Irena Eris, Precision Machine Parts, Sitech, Sempertrans, Wienerberger, Velux, Ultimo, Philip Morris, Philips Lighting (obecnie: Signify Poland).
Zwiń
Doświadczenie menadżerskie
Zanim dołączył do zespołu LEI Polska pracował przez piętnaście lat w przemyśle maszynowym i FMCG. Doświadczenie we wdrażaniu Lean zdobywał, pracując na różnych stanowiskach, począwszy od koordynatora ds. TPM, poprzez dyrektora produkcji, aż do członka zespołu tworzącego korporacyjny system produkcyjny. Posiada duże doświadczenie w pracy w środowisku wielokulturowym. Współtworzył i wdrażał standardy korporacyjne na poziomie globalnym wzorowane na Toyota Production System. Posiada międzynarodowy certyfikat Black Belt Six Sigma.
Specjalizuje się w praktycznych transformacjach Lean, w szczególności: budowaniu stabilności procesów oraz w metodach rozwiązywania problemów (między innymi standaryzacji, 5S, TPM, SMED), reorganizacji przepływu (mapowaniu i doskonaleniu strumieni wartości), wdrażaniu kultury ciągłego doskonalenia.
Doświadczenie doradcze
Współpracował m. in. z: Animex, Diehl Controls, Donaldson, Etisoft, Famot, Frohe, Govecs, Inter-Metal, Meyn, Nutricia, Oriflame, Primo Profile, Roto Okna Dachowe, Schumacher Packaging, Sempertrans, Stora Enso, Wavin, Wiennerberger, Zakład produkcyjny Automatyki Sieciowej.
Zwiń
Doświadczenie menadżerskie
Kilkanaście lat pracowała w przedsiębiorstwach sektora spożywczego takich jak: Terravita, Lisner i Nestle Polska. Doświadczenie zdobywała w działach jakości, BHP, HR i ciągłego doskonalenia. Współtworzyła strategię organizacji, strukturę celów, system audytów i rozwiązywania problemów. Odpowiedzialna była za wdrożenie struktury spotkań operacyjnych, TPM oraz wielu standardów i narzędzi korporacyjnych. Zarządzała portfelem projektów dbając o to, aby każdy z nich przebiegał zgodnie z ustalonym planem i nadanymi priorytetami. Przez kilka lat koordynowała wdrożenie Nestle Continuous Excellence dla dziewięciu fabryk koncernu, będąc jednocześnie członkiem europejskiego zespołu wdrożeniowego. To co najbardziej ją interesuje to zintegrowane doskonalenie uwzględniające wzajemne relacje pomiędzy narzędziami ciągłego doskonalenia a systemami zapewnienia jakości i bezpieczeństwa pracowników.
Specjalizuje się w szczególności w: skracaniu czasów przezbrojeń z wykorzystaniem metody SMED, rozwiązywaniu problemów w relacjach z pracownikami wg TWI, budowaniu systemu codziennego rozwiązywania problemów, TPM, Gemba Walk.
Doświadczenie doradcze
Współpracowała m.in. z: Electrolux, ZF Automotive Systems, Tauron Ciepło, Japan Tobacco International, Bridgestone, Kompania Piwowarska, Coroplast, Diehl, Nidec, Neapco, Mayr, Filplast, Fabryka Mebli Forte, MEYN, Georg Utz, JMP Flowers, System-Barosz Gwimet.
Zwiń
Remigiusz Horbal należy do pionierów wdrażania Lean Management w Polsce. Pierwsze projekty transformacji firm prowadził pod okiem Marka Piątkowskiego, jednego z byłych dyrektorów kanadyjskiej Toyoty. Potem, już jako konsultant wiodący, wspierał kilkadziesiąt firm w Polsce i za granicą w implementacji szczupłego podejścia. W Lean Enterprise Institute Polska kierował zespołem ds. Lean w usługach, jest także autorem książki „Ukryty skarb”, która prezentuje podejście do poprawy produktywności w pracach specjalistycznych. Brał także udział w międzynarodowych projektach badawczych współpracując z czołowymi ośrodkami naukowymi w Europie nad rozwojem metod poprawy konkurencyjności firm.
Specjalizuje się w całościowych projektach transformacji firm, we wdrażaniu podejścia Lean w usługach i rozwoju produktu, a także w reorganizacji przepływu materiałów i informacji w firmach produkcyjnych.
Doświadczenie doradcze
W obszarze produkcji współpracował m.in. z: Whirlpool, Philips Lighting, Carlsberg, Zetkama S.A., Timken, Cadbury Wedel, Black Point.
W obszarze usług współpracował m.in. z: mBank, KRUK S.A., Eurobank, Aviva Polska, ING Bank Śląski, Impel Business Solutions (SSC), Akamai (SSC).
Zwiń
Co zawiera program?
- 18 sesji merytorycznych
- własny projekt doskonalący
- konsultacje z ekspertami
- dostęp do platformy stworzonej w celu wymiany doświadczeń z innymi uczestnikami
- dodatkowe materiały w formie opracowań,
raportów, artykułów i nagrań - obrona projektu
- certyfikat w języku polskim i angielskim
sygnowany logo LEI Polska oraz Lean Global Network
BENCHMARK TOUR
Dwudniowa wizyta w firmie funkcjonującej
wg najwyższych standardów Lean
w Oleśnicy
+
KSIĄŻKI
Warunkiem uczestnictwa w programie Lean Expert jest:
ukończenie programu Lean Practitioner lub innych programów o podobnym zakresie (np. Six Sigma Green Belt),
lub pozytywna weryfikacja wiedzy przez naszego eksperta z zakresu podstawowych elementów Lean (podstawy Lean, Standaryzacja, Rozwiązywanie problemów) i umiejętności realizacji projektów doskonalących w oparciu o podejście Lean (z wykorzystaniem cyklu PDCA, np. w oparciu o Raporty A3 lub 8D) lub Six Sigma (z wykorzystaniem DMAIC).
- Realizacja projektu doskonalącego, udokumentowanego w oparciu o wytyczne Lean Transformation Framework wraz z potwierdzonymi uzyskanymi wynikami, a także zaopiniowanego przez eksperta konsultującego projekt.
- Uzyskanie pozytywnego wyniku z egzaminu w formie testu
- Uczestnictwo we wszystkich zajęciach prowadzonych na żywo oraz konsultacjach (w wyjątkowej sytuacji, w razie niemożliwości uczestniczenia w sesji wykładowej na żywo, konieczne jest obejrzenie nagrania z sesji)
Koszt programu
Najniższa cena z ostatnich 30 dni 9 990 zł.
Oferujemy także możliwość rozłożenia płatności za udział w programie na 3 raty. Jeśli chcesz skorzystać z tej opcji, skontaktuj się z nami.
Kontakt
Skontaktuj się z nami
Zostaw kontakt
Program certyfikowany
Lean Expert na poziomie kompetencji Black Belt
Pobierz broszurę informacyjną
Zrób pierwszy krok!
Zapisz się na program certyfikowany ONLINE - Lean Practitioner na poziomie kompetencji Green Belt
Dowiedz się jak systematycznie poprawiać wyniki z wykorzystaniem podstawowych narzędzi doskonalenia Lean Management.
Masz pytania? Skontaktuj się z nami!
Dział Obsługi Klienta Lean Enterprise Institute Polska
tel.: +48 505 989 892