Kopalnia złota, nowe wydanie
Powieść o zarządzaniu firmą w oparciu o Lean Management
Tytuł oryginału: Gold Mine
Nowa odsłona bestsellerowej powieści pod patronatem marki FAMUR
Philip Jenkinson, utalentowany naukowiec, który zainwestował dorobek swojego życia w fabrykę produkującą innowacyjne wyłączniki według opatentowanego przez siebie wynalazku, nie radzi sobie z jej prowadzeniem. Firma z czasem ociera się o bankructwo. Zdesperowany Philip prosi ojca swojego wieloletniego przyjaciela o pomoc. Bob Woods – emerytowany dyrektor produkcji, który jako jeden z pierwszych ekspertów na świecie zgłębił tajniki Lean Management i który wprowadzał to wywodzące się z Japonii podejście do zarządzania w wielu różnych przedsiębiorstwach przez większość swojego zawodowego życia – uczy Phila zupełnie nowego podejścia do zarządzania. Jenkinson, wprowadzając zmiany w oparciu o poznawane metody Lean Management, wraz ze swoim zespołem przekształca bankrutującą firmę w tytułową kopalnię złota.
Książka została objęta patronatem marki FAMUR.
“Czy w natłoku publikacji o Lean Management entuzjasta tej filozofii może znaleźć jeszcze coś nietuzinkowego? W moim przekonaniu taką pozycją jest Kopalnia złota Michaela i Freddy’ego Ballé. Książkę polecam szczególnie z uwagi na jej niespotykaną formę, wyjątkowo przystępną dla każdego, niezależnie od roli, jaką odgrywa w organizacji, i obszaru, w którym pracuje lub którym zarządza. Powieść szybko wciąga czytelnika i zabiera go w fascynującą podróż, podczas której wraz z bohaterami przemierza on drogę ich transformacji. Mam nadzieję, że ta książka będzie dla Was – drodzy Czytelnicy – inspiracją w przygodzie z Lean Management. Dla mojego zespołu i dla mnie bez wątpienia nią była”.
Tomasz Jakubowski, wiceprezes zarządu FAMUR SA
“Drodzy Czytelnicy, jeśli podobnie jak ja szukacie inspiracji do swojej pracy, nie chcecie stać w miejscu, a może tak jak przed głównym bohaterem tej książki Philem piętrzą się przed Wami wyzwania, potrzebujecie dużych zmian lub stoicie już u ich progu, to uniwersum jest dla Was.
Zwinnie skonstruowana, stymulująca i praktyczna opowieść o zarządzaniu firmą produkcyjną w chwili, w której potrzebuje ona ratunku. Wniosek nasuwający się po przeczytaniu książki, że profilaktyka – w tym przypadku umiejętność korzystania z narzędzi i metod oferowanych przez Lean Management – jest lepsza niż konieczność leczenia, może się okazać zdumiewająco pożyteczny.
Jest to pozycja warta uwagi menedżerów, liderów i wdrożeniowców każdego szczebla organizacji. Dodatkowe punkty zdobywa tym, że w sposób niezwykle realistyczny prowadzi nas przez transformację z uwzględnieniem ludzkich zachowań, obaw, a nawet przywar.
Jako praktyk szczerze polecam tę książkę. Wskazane w niej ponadczasowe kierunki oraz sposoby myślenia sprawnie i efektywnie pomogą wykorzystać szanse oraz zmaksymalizować silne strony, a dzięki temu wzmocnić pozycję firmy na rynku”.
Tomasz Marczak, dyrektor operacyjny Grenevia SA FAMUR Gearo Oddział w Katowicach
“Kopalnia złota jest uniwersalną lekturą dla wszystkich zainteresowanych tematyką doskonalenia procesów, zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych – prezesów, menedżerów najwyższego szczebla, przedstawicieli związków zawodowych, przełożonych i pracowników, zarządzających dużymi korporacjami, oraz właścicieli i pracowników małych i średnich firm, pasjonatów doskonalenia, a także osób sceptycznie podchodzących do zmian.
Rozpoczynając w Famurze przygodę z Lean, kierowaliśmy się słowami jednego z największych guru tej koncepcji Shigeo Shingo, który twierdzi, że „Lean to sposób myślenia, a nie lista rzeczy do zrobienia”, czego liczne dowody znajdziecie w tej właśnie książce. Aby coś zmienić, należy zacząć od zmiany sposobu myślenia i postrzegania pewnych kwestii w firmie, tak jak zrobił to główny bohater. Odkrycie potencjału, czyli tytułowej kopalni złota, wiąże się z pójściem do gemba i zrozumieniem, ile rzeczywiście jest marnotrawstwa, a ile prawdziwej wartości, za którą klient jest skłonny zapłacić. Takie podejście to rewolucja w świadomości i pierwszy filar naszego dążenia do doskonałości w Famurze.
Gdy już zmienimy nasz sposób postrzegania procesów i nauczymy się dostrzegać i nazywać występujące w nich problemy, możemy przystąpić do optymalizacji. Polega ona na dążeniu do najlepszego standardu realizacji procesów w danej chwili i wykorzystaniu odpowiednich narzędzi Lean. Same narzędzia to jednak nie wszystko, najważniejsze jest bowiem zdefiniowanie problemu, który chcemy rozwiązać, a dopiero potem wybranie właściwych narzędzi Lean. Autorzy wzorowo opisują, jak prawidłowo je wykorzystywać, aby transformować procesy i zwiększać wartość dodaną produktów i usług. Kolejny element to zwiększenie efektywności, postawienie na zarządzanie wizualne i sprawienie, aby każdy problem był identyfikowalny na każdym etapie procesu. To także nieustanne dążenie do ujawniania problemów przez wszystkich w organizacji, aby zapewnić najwyższą jakość. W książce znajdziecie wiele sposobów na to, aby dzięki zastosowaniu zarządzania wizualnego osiągać lepsze wyniki i stale doskonalić firmę.
Zachęcamy do odkrywania potencjału do doskonalenia w Waszych organizacjach, tak jak stało się to w Kopalni złota – w myśl sentencji, że przetrwa nie największy, ale ten, który najlepiej i najszybciej zaadoptuje się do zmian”.
Michał Gołąbek, dyrektor Business Excellence TDJ SA
Marcin Nowak, dyrektor Business Excellence TDJ SA