fbpx
Kopalnia złota

Kopalnia złota, nowe wydanie

Powieść o zarządzaniu firmą w oparciu o Lean Management

Tytuł oryginału: Gold Mine

Nowa odsłona bestsellerowej powieści pod patronatem marki FAMUR

Philip Jenkinson, utalentowany naukowiec, który zainwestował dorobek swojego życia w fabrykę produkującą innowacyjne wyłączniki według opatentowanego przez siebie wynalazku, nie radzi sobie z jej prowadzeniem. Firma z czasem ociera się o bankructwo. Zdesperowany Philip prosi ojca swojego wieloletniego przyjaciela o pomoc. Bob Woods – emerytowany dyrektor produkcji, który jako jeden z pierwszych ekspertów na świecie zgłębił tajniki Lean Management i który wprowadzał to wywodzące się z Japonii podejście do zarządzania w wielu różnych przedsiębiorstwach przez większość swojego zawodowego życia – uczy Phila zupełnie nowego podejścia do zarządzania. Jenkinson, wprowadzając zmiany w oparciu o poznawane metody Lean Management, wraz ze swoim zespołem przekształca bankrutującą firmę w tytułową kopalnię złota.

Książka została objęta patronatem marki FAMUR.

„Czy w natłoku publikacji o Lean Management entuzjasta tej filozofii może znaleźć jeszcze coś nietuzinkowego? W moim przekonaniu taką pozycją jest Kopalnia złota Michaela i Freddy’ego Ballé. Książkę polecam szczególnie z uwagi na jej niespotykaną formę, wyjątkowo przystępną dla każdego, niezależnie od roli, jaką odgrywa w organizacji, i obszaru, w którym pracuje lub którym zarządza. Powieść szybko wciąga czytelnika i zabiera go w fascynującą podróż, podczas której wraz z bohaterami przemierza on drogę ich transformacji. Mam nadzieję, że ta książka będzie dla Was – drodzy Czytelnicy – inspiracją w przygodzie z Lean Management. Dla mojego zespołu i dla mnie bez wątpienia nią była”.

Tomasz Jakubowski, wiceprezes zarządu FAMUR SA

„Drodzy Czytelnicy, jeśli podobnie jak ja szukacie inspiracji do swojej pracy, nie chcecie stać w miejscu, a może tak jak przed głównym bohaterem tej książki Philem piętrzą się przed Wami wyzwania, potrzebujecie dużych zmian lub stoicie już u ich progu, to uniwersum jest dla Was.

Zwinnie skonstruowana, stymulująca i praktyczna opowieść o zarządzaniu firmą produkcyjną w chwili, w której potrzebuje ona ratunku. Wniosek nasuwający się po przeczytaniu książki, że profilaktyka – w tym przypadku umiejętność korzystania z narzędzi i metod oferowanych przez Lean Management – jest lepsza niż konieczność leczenia, może się okazać zdumiewająco pożyteczny.

Jest to pozycja warta uwagi menedżerów, liderów i wdrożeniowców każdego szczebla organizacji. Dodatkowe punkty zdobywa tym, że w sposób niezwykle realistyczny prowadzi nas przez transformację z uwzględnieniem ludzkich zachowań, obaw, a nawet przywar.

Jako praktyk szczerze polecam tę książkę. Wskazane w niej ponadczasowe kierunki oraz sposoby myślenia sprawnie i efektywnie pomogą wykorzystać szanse oraz zmaksymalizować silne strony, a dzięki temu wzmocnić pozycję firmy na rynku”.

Tomasz Marczak, dyrektor operacyjny Grenevia SA FAMUR Gearo Oddział w Katowicach

Kopalnia złota jest uniwersalną lekturą dla wszystkich zainteresowanych tematyką doskonalenia procesów, zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych – prezesów, menedżerów najwyższego szczebla, przedstawicieli związków zawodowych, przełożonych i pracowników, zarządzających dużymi korporacjami, oraz właścicieli i pracowników małych i średnich firm, pasjonatów doskonalenia, a także osób sceptycznie podchodzących do zmian.

Rozpoczynając w Famurze przygodę z Lean, kierowaliśmy się słowami jednego z największych guru tej koncepcji Shigeo Shingo, który twierdzi, że „Lean to sposób myślenia, a nie lista rzeczy do zrobienia”, czego liczne dowody znajdziecie w tej właśnie książce. Aby coś zmienić, należy zacząć od zmiany sposobu myślenia i postrzegania pewnych kwestii w firmie, tak jak zrobił to główny bohater. Odkrycie potencjału, czyli tytułowej kopalni złota, wiąże się z pójściem do gemba i zrozumieniem, ile rzeczywiście jest marnotrawstwa, a ile prawdziwej wartości, za którą klient jest skłonny zapłacić. Takie podejście to rewolucja w świadomości i pierwszy filar naszego dążenia do doskonałości w Famurze.

Gdy już zmienimy nasz sposób postrzegania procesów i nauczymy się dostrzegać i nazywać występujące w nich problemy, możemy przystąpić do optymalizacji. Polega ona na dążeniu do najlepszego standardu realizacji procesów w danej chwili i wykorzystaniu odpowiednich narzędzi Lean. Same narzędzia to jednak nie wszystko, najważniejsze jest bowiem zdefiniowanie problemu, który chcemy rozwiązać, a dopiero potem wybranie właściwych narzędzi Lean. Autorzy wzorowo opisują, jak prawidłowo je wykorzystywać, aby transformować procesy i zwiększać wartość dodaną produktów i usług. Kolejny element to zwiększenie efektywności, postawienie na zarządzanie wizualne i sprawienie, aby każdy problem był identyfikowalny na każdym etapie procesu. To także nieustanne dążenie do ujawniania problemów przez wszystkich w organizacji, aby zapewnić najwyższą jakość. W książce znajdziecie wiele sposobów na to, aby dzięki zastosowaniu zarządzania wizualnego osiągać lepsze wyniki i stale doskonalić firmę.

Zachęcamy do odkrywania potencjału do doskonalenia w Waszych organizacjach, tak jak stało się to w Kopalni złota – w myśl sentencji, że przetrwa nie największy, ale ten, który najlepiej i najszybciej zaadoptuje się do zmian”.

Michał Gołąbek, dyrektor Business Excellence TDJ SA

Marcin Nowak, dyrektor Business Excellence TDJ SA

 

 

 

Nie znalazłeś informacji, której szukasz? Zadzwoń lub wyślij do nas zapytanie

tel.: 506 785 310

e-mail: info@lean.org.pl

    Administrator Danych Osobowych: Lean Enterprise Institute Polska sp. z o.o.
    Pełna klauzula

    Zapoznałem się z pełną treścią klauzuli informacyjnej