fbpx
Przejdź na logikę przepływu

Przejdź na logikę przepływu

Powtarzalność w środowisku o dużym zróżnicowaniu działań (produkcja i usługi)

Tytuł oryginału: Breaking Through to Flow

W praktyce przemysłowej wielokrotnie spotykamy się z twierdzeniem, że koncepcja oparta na praktykach japońskiej Toyoty to model, który doskonale pasuje do firm o stosunkowo wąskim asortymencie produkcyjnym, ale w żadnym razie nie sprawdza się w przypadku branż zmuszonych do produkcji szerokiego spektrum wyrobów, gdzie każdy produkt, i w konsekwencji proces jego wytworzenia, są w zasadzie różne. Okazuje się jednak, że firm o dużym asortymencie wyrobów przybywa z każdym dniem (tych produkujących trzy typy wyrobów praktycznie już nie ma) i niektórym z nich udaje się z powodzeniem wdrażać metody charakterystyczne dla produkcji powtarzalnej. Gdzie tkwi tajemnica ich sukcesu? Przede wszystkim w dobrym, popartym faktami i odpowiednimi analizami, podejściu do zrozumienia asortymentu produkcyjnego, a w przypadku organizacji usługowych, do zrozumienia charakteru wykonywanych działań i czynności. Autor podręcznika dowodzi, że w organizacji każdego typu:

 • zaledwie 6% typów wyrobów z pełnego ich asortymentu (lub w przypadku firm usługowych – rodzajów usług) ma charakter powtarzalny i generuje 50% obrotów (całkowitej produkcji, czy wszystkich dostarczanych usług),
 • 30% typów wyrobów (rodzajów usług) generuje zaledwie 1% obrotów.

W praktyce przemieszanie produkcji masowej z produkcją o charakterze jednostkowym, prowadzi do nieustannego gaszenia pożarów oraz niekontrolowanego wzrostu kosztów ogólnych. Bez wydzielenia działań wykazujących powtarzalność, zmuszeni jesteśmy doświadczać wszelkich negatywnych skutków zjawisk wywołanych przez szeroki asortyment.

Dzięki wpasowaniu wyrobów produkowanych najczęściej w stały, powtarzalny i niezmienny cykl produkcyjny, możliwa staje się produkcja bliska przepływowi idealnemu. Aby tego dokonać autor prezentuje oryginalnie przez siebie opracowaną metodę, którą nazwał sitem. Sito Glendaya to stosunkowo proste narzędzie analityczne, wskazujące potencjał do uzyskania efektu ekonomii powtarzania i związanych z nią korzyści. Co ciekawe, jest ono na tyle uniwersalne, że może być z powodzeniem zastosowane nie tylko do firm z produkcją o charakterze dyskretnym, ale w równej mierze do:

 • oddziałów szpitalnych,
 • firm z branży FMCG,
 • serwisów samochodowych,
 • firm usługowych (ubezpieczeniowych, banków itp.),
 • organizacji każdego typu i każdej wielkości.

Niezwykle cenne są zamieszczone w książce wskazówki postępowania z różnymi grupami produktowymi (lub grupami czynności), wyodrębnionymi w wyniku przesiania przez Sito Glendaya całego asortymentu.

Znamienny jest również styl oraz język podręcznika. Czytając go, stajemy się jak gdyby słuchaczami porywającego szkolenia, wspieranego mnóstwem praktycznych przykładów i ćwiczeń, które stopniowo przekonują nas, że nie ma innej drogi, jak przejście na logikę przepływu. Jak bardzo tkwimy w logice partii, przekonacie się po lekturze pierwszych kilku stron książki. Jesteśmy nawet w stanie zaryzykować stwierdzenie, że uważna lektura podręcznika, nie tylko otworzy Wam szeroko oczy, ale zmieni wasze życie.

Nie znalazłeś informacji, której szukasz? Zadzwoń lub wyślij do nas zapytanie

tel.: 506 785 310

e-mail: info@lean.org.pl

  Administrator Danych Osobowych: Lean Enterprise Institute Polska sp. z o.o.
  Pełna klauzula

  Zapoznałem się z pełną treścią klauzuli informacyjnej