fbpx
Warsztaty Kaizen

Warsztaty Kaizen

Praktyczny poradnik, jak prowadzić skuteczne warsztaty doskonalenia procesów

Tytuł oryginału: Kaizen Event Fieldbook

Jednym z najistotniejszych elementów know-how skutecznego wdrażania Lean są warsztaty kaizen. O ile siłą napędową każdej transformacji lean są ludzie, o tyle warsztaty kaizen są podstawową metodą angażowania w tę transformację serc i umysłów pracowników. Warsztaty kaizen uczą ludzi, jak patrzeć, myśleć i czuć zgodnie z filozofią lean i, w rezultacie, jak natychmiastowo i skutecznie wdrażać wymyślone przez nich udoskonalenia  pozwalające wykorzystać szanse o dużym potencjale.

Przedsiębiorstwo, które nie posiada i regularnie nie wykorzystuje zdolności do skutecznego określania celów, planowania, przeprowadzania i doprowadzania do końca pomysłów uzyskanych podczas warsztatów kaizen, nie może przekształcić się i nie przekształci się w szczupłe przedsiębiorstwo (Lean Enterprise). Skuteczne warsztaty kaizen są więc niezbędnym warunkiem transformacji lean i wstępem do funkcjonowania w kulturze kaizen na co dzień.

Ten praktyczny poradnik został stworzony z myślą o potrzebach zarówno początkujących, jak i doświadczonych praktyków lean. Jego cel jest podwójny:

  1. zapoznać czytelnika z kluczowymi elementami metody kaizen oraz ich rolą w całościwoym systemie biznesowym opartym na Lean Management,
  2. wyposażyć praktyka w pracę standaryzowaną (technikę prowadzenia) dla warsztatów kaizen.

Podejście prezentowane w podręczniku jest zgodne z filozofią stosowaną i rozpowszechnianą przez Shingijutsu – międzynarodową firmę doradztwa produkcyjnego, założoną przez kilku byłych członków zespołu wdrażającego system produkcyjny Toyoty opracowany przez Taiichi Ohno.

Poradnik może być wykorzystywany na dwa sposoby:

  1. na poziomie korporacyjnym – jako baza do tworzenia i wdrażania (lub udoskonalania już istniejącego) standardu warsztatów kaizen w organizacji, oraz
  2. na poziomie jednostek – do osobistego rozwoju zmotywowanych praktyków kaizen.

Książka zawiera ponad 35 historii zaczerpniętych z życia. Te „Opowieści z Gemba” powstały na bazie doświadczeń autora i innych praktyków lean. Pokazują one realia stosowania poszczególnych koncepcji i rozwiązań. Są to zarówno historie sukcesu, jak i porażek, mające uczyć i, na ile to możliwe, bawić.

Książka miała swoją premierę podczas XIV Konferencji Lean Management dla produkcji  i usług, która odbyła się w dniach 10-12 czerwca 2014 roku we Wrocławiu. Autor książki był jednym z gości specjalnych konferencji.

Nie znalazłeś informacji, której szukasz? Zadzwoń lub wyślij do nas zapytanie

tel.: 506 785 310

e-mail: info@lean.org.pl

    Administrator Danych Osobowych: Lean Enterprise Institute Polska sp. z o.o.
    Pełna klauzula

    Zapoznałem się z pełną treścią klauzuli informacyjnej