fbpx

Jak zbudowaliśmy szczupłą odlewnię od podstaw? Wywiad z Dariuszem Dziubą – Dyrektorem Generalnym Cranfield Foundry


 

Czy może Pan przedstawić naszym czytelnikom firmę Cranfield Foundry?


Jesteśmy nowoczesną i przyjazną środowisku odlewnią żeliwa, która została niedawno zbudowana od podstaw w słonecznej Macedonii. Odlewamy wysokiej jakości odlewy z żeliwa sferoidalnego i szarego dla klientów w Europie, a obecnie rozszerzamy działalność, aby obsługiwać klientów w regionie Bliskiego Wschodu. Naszym celem jest bycie „łatwą do współpracy” odlewnią, której klienci mogą zaufać.

 

Co skłoniło firmę do zwrócenia się w stronę Lean Thinking? Innymi słowy, jaki był problem, który próbowaliście rozwiązać?


Aby odnieść sukces jako odlewnia, zwłaszcza w Europie, trzeba zadbać o wiele rzeczy. Praktycznie niemożliwe jest prowadzenie dochodowego biznesu, jeśli odlewnia jest nieefektywna i nie dostosowuje swojego „modus operandi” do zmieniających się potrzeb klientów. Na początku nie mieliśmy wystarczającej wiedzy jak to robić, a jedynym sposobem na sukces było zbudowanie zespołu, który będzie w stanie stale się uczyć i szybko rozwiązywać problemy. Dlatego zdecydowaliśmy, że lean może być dla nas najlepszą opcją.

 

Jakie były kluczowe kamienie milowe w waszej podróży?


To jest trudne pytanie. Jako swego rodzaju „start-up”, kiedy rozpoczynaliśmy naszą podróż, nie mieliśmy zbyt wiele. Żadnych klientów, żadnego obiektu, żadnego zespołu. To była pusta kartka papieru. Jedyne co mieliśmy to chęć zbudowania lean foundry i kapitał. Jak się później okazało – bardzo mało w porównaniu z tym, czego potrzebowaliśmy. Naprawdę wierzymy, że kapitał i technologia sprawiają, że rzeczy stają się możliwe, ale na koniec dnia to ludzie – zwłaszcza, gdy pracują jako zespół – sprawiają, że rzeczy się dzieją. Naszym największym i najtrudniejszym wyzwaniem było to, jak stać się Lean w środowisku bez kultury Lean.

 

Jakie wyniki udało się osiągnąć w Cranfield Foundry?


Jesteśmy na początku naszej podróży, więc trudno powiedzieć. Sam fakt, że jako firma wciąż istniejemy pomimo COVID-19, rosyjskiej agresji na Ukrainę oraz niebotycznych cen energii i surowców, jest dobrą wskazówką, że dzięki lean i szczupłemu myśleniu udało nam się zbudować wystarczającą zwinność, aby móc poruszać się w tym niezwykle wymagającym środowisku. Czymś, z czego jesteśmy dumni, jest nasz system LeanShaman. Pomaga nam on wdrażać zmiany i ulepszenia z prędkością, której nie widzimy w innych firmach. Dzięki temu bardzo inteligentnemu oprogramowaniu wiele decyzji w Cranfield Foundry podejmowanych jest na poziomie kierowników zespołów i inspektorów.

 

Wasza transformacja była możliwa dzięki zmianom kulturowym. Jakie były czynniki sprzyjające tej zmianie kulturowej?


Dla nas kultura jest wynikiem tak wielu czynników i jest tak złożona, że próba zarządzania nią lub jej zmiany jest prawie niemożliwa. Możemy jednak zmienić nasze procesy i systemy, które kształtują kulturę. Być może właśnie dlatego poszliśmy drogą Lean. Lean umożliwia nam kształtowanie naszego myślenia, środowiska, naszych standardów i sposobu pracy. To z czasem buduje kulturę, jeden krok po drugim. LeanShaman pomaga nam w tym, ponieważ dostarcza nam niezliczonych możliwości coachingu, nauki, budowania kultury. Ten proces nigdy się nie skończy.

 

Jakie były główne narzędzia i techniki lean, które wykorzystałeś?


Na początku próbowaliśmy wielu rzeczy. To był błąd. Po pewnym czasie zrozumieliśmy, że potrzebujemy dwóch rzeczy: ludzi z otwartym umysłem i kilku podstawowych narzędzi: 5S, rozwiązywanie problemów, standaryzacja. Ale nawet to nie działało dobrze. Wtedy postanowiliśmy zastosować się do zalecenia, które przekazał nam pan Masaaki Imai na jednej z konferencji – skupić się na drobnych usprawnieniach. I to właśnie zrobiliśmy. Nazwaliśmy nasz system DAMIS – Daily Micro Improvement System (co było kolejnym błędem 😊). Dziś system ten nazywa się LeanShaman i jest jedną z naszych największych broni. Używamy LeanShaman do budowy naszego 5S, do budowy systemu Rozwiązywania Problemów, do Standaryzacji, do doskonalenia. To działa dla nas.

 

Nie znalazłeś informacji, której szukasz? Zadzwoń lub wyślij do nas zapytanie

tel.: 506 785 310

e-mail: info@lean.org.pl

    Administrator Danych Osobowych: Lean Enterprise Institute Polska sp. z o.o.
    Pełna klauzula

    Zapoznałem się z pełną treścią klauzuli informacyjnej