Od operatora do kierownika, czyli o możliwościach rozwoju w środowisku Lean na przykładzie NIDEC MOTORS & ACTUATORS

1. Wstęp

nidec_brand_bage

Niniejszy materiał powstał w oparciu o doświadczenia autorów w zakresie tworzenia i wykorzystywania możliwości rozwoju pracowników liniowych w środowisku produkcyjnym stosującym zasady Lean Manufacturing. Autorzy prezentują narzędzia zaangażowania personelu, które wspomagają proces rozwoju zawodowego pracowników, ze szczególnym uwzględnieniem pracowników bezpośrednio produkcyjnych. System przedstawiony w niniejszym opracowaniu z powodzeniem jest stosowany w firmie NIDEC MOTORS & ACTUATORS (POLAND) Sp. z o.o. od początku jej działalności, czyli od 9 lat.

2. Prezentacja firmy

nidec_logo

NIDEC MOTORS & ACTUATORS (POLAND) Sp. z o.o. z siedzibą w Niepołomicach jest częścią japońskiej korporacji NIDEC. Korporacja NIDEC powstała w 1973 roku. Obecnie jest jednym z największych na świecie producentów napędów i systemów napędu precyzyjnego wykorzystywanego w wielu dziedzinach, m.in. przemyśle IT, motoryzacji, lotnictwie, przemyśle maszynowym.

nidec_brand_pic

Podstawowe grupy produktów Korporacji NIDEC to:

 • małe silniki precyzyjne – m.in. silniki do napędów twardych dysków, silniki do drukarek laserowych, telefonów komórkowych, nagrywarek DVD, odtwarzaczy CD,
 • silniki ogólnego zastosowania: m.in. silniki dla motoryzacji (m.in. wspomaganie układu kierowniczego, systemy chłodzenia silnika, regulatory siedzeń, napędy systemu zamknięć drzwi, systemy trakcji), silniki do urządzeń gospodarstw domowych (m.in. systemy wentylacji, zmywarki, lodówki), silniki do zastosowań przemysłowych (m.in. pompy ciepła, systemy ogrzewania wody, windy, kompresory powietrza, narzędzia elektryczne),
 • maszyny – m.in. roboty, czytniki kart,
 • komponenty elektroniczne i optyczne,
 • inne – np. pozytywki.

Korporacja NIDEC to:

 • 14 branż biznesowych,
 • 169 filii w 25 krajach,
 • 107 500 pracowników, z czego ponad 90% zatrudnionych jest poza Japonią.

NIDEC MOTORS & ACTUATORS (NMA) jest jedną z 14 branż biznesowych należących do Korporacji NIDEC. NIDEC MOTORS & ACTUATORS zajmuje się projektowaniem i produkowaniem pełnej gamy silników i napędów elektrycznych, zarówno dla aplikacji motoryzacyjnych, jak również przemysłowych. Zakłady NIDEC MOTORS & ACTUATORS znajdują się w Niemczech, Hiszpanii, Chinach oraz w Polsce (Niepołomice).

nidec_factories

NIDEC MOTORS & ACTUATORS oferuje 6 linii produktowych:

 • Hamowanie (Braking)
 • Zamknięcia samochodowe (Automotive Closures)
 • Przepływ powietrza (Airflow)
 • Regulatory siedzeń samochodowych (Automotive Seat Adjuster)
 • Siłowniki niestandardowe (CustomActuators)
 • Napędy przemysłowe (IndustrialDrives)

Zastosowania produktów NIDEC MOTORS & ACTUATORS w branży motoryzacyjnej przedstawiono na rys. 1.

Rys. 1. Zastosowania produktów NIDEC MOTORS & ACTUATORS w branży motoryzacyjnej

Rys. 1. Zastosowania produktów NIDEC MOTORS & ACTUATORS w branży motoryzacyjnej

Działalność polskiego oddziału firmy rozpoczęła się w 2004 roku w podkrakowskich Zielonkach. Przez pierwsze dwa lata zakład należał do francuskiej grupy Valeo (Valeo Motors & Actuators).

Pod koniec 2006 roku branża Valeo Motors & Actuators stała się częścią Korporacji NIDEC. Wkrótce potem zapadła decyzja o budowie nowego, dużego zakładu w Niepołomicach. W 2008 roku firma na stałe przeniosła się z Zielonek do nowej siedziby.

Zakład w Zielonkach i nowy zakład w Niepołomicach

Zakład w Zielonkach i nowy zakład w Niepołomicach

Zakład w Niepołomicach to 34 linie produkcyjne, 196 referencji wyrobów gotowych, 76 klientów, 358 pracowników.

Rodzaje linii produkcyjnych:

 • Linie do produkcji wirników
 • Linie do produkcji silników
 • Linia do epoksydowania
 • Linia montażu płytek elektrycznych

Najważniejsze produkty zakładu z Niepołomic przedstawiono na rys. 2.

Rys. 2. Najważniejsze produkty zakładu NIDEC MOTORS & ACTUATORS z Niepołomic

Rys. 2. Najważniejsze produkty zakładu NIDEC MOTORS & ACTUATORS z Niepołomic

Rys. 2. Najważniejsze produkty zakładu NIDEC MOTORS & ACTUATORS z Niepołomic

Firma posiada certyfikaty ISO TS 16949, OHSAS, ISO 14001 potwierdzające jej starania i dbałość o jakość produktu, bezpieczeństwo pracowników oraz środowisko naturalne.

3. System wspierający rozwój zawodowy i osobisty pracowników bezpośrednio produkcyjnych

Od samego początku istnienia firmy naszym celem było stworzenie silnej, stabilnej organizacji wspierającej rozwój zawodowy i osobisty pracowników. Budowanie zespołu praktycznie „od zera”, dawało możliwość bardzo świadomego wyboru kolejnych pracowników. Określone zostały podstawowe wymagania, które należało spełniać, aby zostać zatrudnionym w NIDEC MOTORS & ACTUATORS (POLAND) sp. z o.o.

W tym czasie na rynku małopolskim istniały ograniczone zasoby pracowników posiadających doświadczenie w branży motoryzacyjnej. Dotyczyło to zarówno operatorów, jak i pracowników pozaprodukcyjnych. Stało się to bodźcem do prowadzenia bardzo konsekwentnej polityki związanej z wewnętrznym rozwojem zawodowym i osobistym pracowników.

Projekt „od operatora do kierownika” stał się szansą na wykorzystanie potencjału najliczniejszej grupy pracowników firmy, jakimi są operatorzy.

Nie znalazłeś informacji, której szukasz? Zadzwoń lub wyślij do nas zapytanie

tel.: 71 798 57 33

e-mail: info@lean.org.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez lean.org.pl., ul. Muchoborska 18, 54-424 Wrocław w celu i zakresie niezbędnym do realizacji obsługi niniejszego zgłoszenia.