fbpx

Studium przypadku na podstawie firmy LEDIKO

LEAN ENTERPRISE INSTITUTE POLSKA RZUCA NOWE ŚWIATŁO NA PRODUKCJĘ OŚWIETLENIA LED W LEDIKO

Redukcja czasu montażu kluczowego produktu jest niezwykle trudnym wyzwaniem dla każdego przedsiębiorstwa produkcyjnego, zwłaszcza przy braku dodatkowych zasobów. Jednakże, mając ambicję do pozyskania nowych klientów i lepszej pozycji na rynku, jest to niezbędny krok prowadzący do wzrostu produktywności i poprawy satysfakcji klienta. Właśnie przed takim wyzwaniem stanęło przedsiębiorstwo LEDIKO.

PRZEDSIĘBIORSTWO LEDIKO:

LEDIKO jest małym przedsiębiorstwem, założonym w 2004 roku przez dwóch absolwentów Politechniki Wrocławskiej. Firma specjalizuje się w produkcji komponentów LED dla przemysłu (m.in. modułów LED, optyki do modułów LED oraz sterowników LED) oraz inteligentnych lamp ulicznych LED CLEVEO.

Przedsiębiorstwo zlokalizowane jest we Wrocławskim Parku Technologicznym, co zapewnia stały dostęp do dobrze wyposażonych laboratoriów. Produkty LEDIKO cechuje innowacyjność, unikalność, niezawodność oraz ekologiczność. Przedsiębiorstwo współpracuje z wieloma producentami oświetlenia przeznaczonego do zewnątrz i wewnątrz budynków oraz z firmami z przemysłu motoryzacyjnego.

LEDIKO jest laureatem wielu nagród oraz wyróżnień, m.in. firma jest jednym z 13 liderów GreenEvo- projektu Ministerstwa Środowiska dla polskich firm wykorzystujących innowacyjne rozwiązania przyjazne środowisku naturalnemu. Inteligentna lampa uliczna CLEVEO otrzymała I Nagrodę w XI edycji konkursu Czysty Biznes w kategorii „Innowacyjny Produkt”.

Oprawa uliczna LED CLEVEO

Oprawa uliczna LED CLEVEO

WYZWANIE: Opracowany strategiczny plan przedsiębiorstwa LEDIKO wraz ze sprecyzowanymi przyszłymi celami, pokazał, że przedsiębiorstwo może oczekiwać wzrostu liczby zamówień na uliczne lampy CLEVEO. W związku z tym kluczową kwestią było skrócenie czasu montażu lampy CLEVEO przy niezmienionych zasobach, co wymagało rozpoczęcia projektu doskonalącego.

„Współpraca z LEI Polska pomogła nam w zrozumieniu filozofii Lean Management i osiągnięciu celów strategicznych. Rekomendujemy usługi Instytutu każdej firmie, która chce się rozwijać i nie stać w miejscu”

Piotr Walendowski, Adam Wilanowski, Właściciele, Dyrektorzy LEDIKO

W JAKI SPOSÓB LEAN ENTERPRISE INSTITUTE POLSKA POMOGŁO:

LEDIKO uczestniczyło w Programie Rozwoju Kluczowych Zdolności, opracowanego w ramach prac międzynarodowego projektu badawczego FutureSME, którego jednym z wykonawców jest Lean Enterprise Institute Polska. Eksperci Instytutu podjęli współpracę z LEDIKO i pomogli ocenić firmę wykorzystując narzędzie Diagnostyki Zdolności firmy oraz sprecyzować cele strategiczne wykorzystując narzędzie Strategii Wizualnej.

Konsultanci LEI Polska dokonali także analizy procesów produkcyjnych w LEDIKO i zarekomendowali rozpoczęcie projektu doskonalącego, którego celem było skrócenie czasu montażu lamp CLEVEO.

W realizacji projektu LEI Polska wykorzystało wybrane narzędzia Lean Management, w celu analizy stanu obecnego i zaprojektowaniu udoskonaleń dla LEDIKO. Wykorzystano program TWI, standaryzację pracy oraz balansowanie pracy pracowników. Opracowana została tablica projektu, dzięki której status projekt mógł być na bieżąco monitorowany.

WYNIKI:

Projekt zakończył się sukcesem i pozwolił firmie LEDIKO znacznie poprawić produktywność i zredukować koszty poprzez redukcję czasu montażu lampy CLEVEO.

redukcja czasu montażu lampy

Dzięki pomocy LEI Polska, LEDIKO wykonało dużo krok w obszarze definiowania strategii oraz wzrostu efektywności produkcji i satysfakcji swoich klientów.

Opinia właścicieli LEDIKO: „Praktycy LEI Polska poprzez Program Rozwoju Kluczowych Zdolności pomogli nam w implementacji korzystnych zmian w firmie, które pozwolą nam wdrożyć w przyszłości system ciągłego doskonalenia”
Studium przypadku powstało w ramach prac międzynarodowego projektu badawczego FutureSME finansowanego przez Komisję Europejską ze środków 7 Programu Ramowego.

Nie znalazłeś informacji, której szukasz? Zadzwoń lub wyślij do nas zapytanie

tel.: 506 785 310

e-mail: info@lean.org.pl

Administrator Danych Osobowych: Lean Enterprise Institute Polska sp. z o.o.
Pełna klauzula

Zapoznałem się z pełną treścią klauzuli informacyjnej