fbpx

Kiedy wybrać Lean, a kiedy skorzystać z Six Sigma?

W trakcie mojego doświadczenia zawodowego w przemyśle motoryzacyjnym spotkałam się wielokrotnie z sytuacją, że złożone problemy z jakością w procesie generują wiele marnotrawstw, np. dodatkowe operacje produkcyjne czy naprawy. Co za tym idzie, mają wpływ na wielkość zasobów i layout maszyn.

Jednym z najefektywniejszych projektów, które przeprowadziłam z zespołem w swojej karierze zawodowej, był projekt łączący Lean z Six Sigma. Celem projektu był wzrost efektywności produkcji na jednej z linii produkcyjnych, co osiągnęliśmy poprzez redukcję czasu na wyprodukowanie danego wyrobu – pianki PE. Cel ten został osiągnięty poprzez redukcję ilości napraw na pianach o 50%. Planowanym rezultatem była poprawa efektywności produkcji poprzez zmniejszenie ilości zasobów potrzebnych do wyprodukowania pianek, a co za tym idzie, balansowanie linii i zmiana layoutu stanowisk.

Six Sigma pomogła skutecznie rozwiązać problemy jakościowe związane z ilością napraw, a narzędzia Lean Manufacturing pomogły dokonać optymalizacji procesu i eliminacji marnotrawstwa – w tej części procesu zdecydowanie Lean dysponuje skuteczniejszymi narzędziami.

Tabela poniżej przedstawia moją propozycję zastosowania konkretnych metod z zakresu Lean Manufacturing i Six Sigma do rozwiązywania najczęstszego rodzaju problemów, występujących na obszarze produkcji w przedsiębiorstwach produkcyjnych sektora motoryzacyjnego (i nie tylko).

Z analiz przeprowadzonych przeze mnie na podstawie badań wynika, że Lean dobrze służy poprawie przepływów wartości, a Six Sigma poprawie ich jakości. Zgadzacie się?

Autor: Sylwia Kolinka, Lean Enterprise Institute Polska

Nie znalazłeś informacji, której szukasz? Zadzwoń lub wyślij do nas zapytanie

tel.: 506 785 310

e-mail: info@lean.org.pl

    Administrator Danych Osobowych: Lean Enterprise Institute Polska sp. z o.o.
    Pełna klauzula

    Zapoznałem się z pełną treścią klauzuli informacyjnej