Budowanie kultury lean poprzez warsztaty TPM

1. KORPORACJA EATON

Eaton Corporation jest producentem szerokiej gamy produktów z branż zarządzania energią (automotive, trucks, hydraulics, aerospace, electric). Posiadamy ponadstuletnie doświadczenie i jesteśmy globalnym liderem w dziedzinie produktów i usług związanych z systemami kontroli i dystrybucji mocy, z zasilaniem awaryjnym oraz automatyką przemysłową; komponentów hydraulicznych; paliwa lotniczego; systemów hydraulicznych i pneumatycznych wojskowego i cywilnego zastosowania; a także systemów zwiększających osiągi, ekonomiczne zużycie paliwa i bezpieczeństwo w samochodach osobowych i ciężarówkach. W 2012 roku Eaton połączył się z Cooper Industries i obecnie zatrudniamy około 100.000 osób i sprzedajemy produkty w ponad 150 krajach. W Polsce Eaton obecny jest od 1997 roku. Nasze zakłady produkujące części do samochodów osobowych i ciężarowych zlokalizowane są w Bielsku-Białej i Tczewie, w Gdańsku natomiast znajduje się główne biuro sprzedaży komponentów kontroli i dystrybucji mocy.

2. EATON BIELSKO-BIAŁA

Historia Eatona w Bielsku Białej zaczyna się w 1997 roku, kiedy został kupiony zakład FIATA (przy ul. Kwiatkowskiego) produkujący zawory do silników spalinowych. Po kilku latach okazało się, że zakład dynamicznie się rozwija i kolejne plany strategiczne pokazują, że fabryka Eatona otoczona z wszystkich stron innymi fabrykami nie ma możliwości dalszego rozwoju. W związku z tym korporacja EATON podjęła decyzję o budowie nowego zakładu oddalonego o 8 km od starego w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej (Rys. 1). W marcu 2005 roku został kupiony grunt pod nową inwestycję, a już w styczniu 2006 roku ruszyła pierwsza partia produkcyjna (PPAP) dla TOYOTY, jednak należy zaznaczyć, że nie były to zawory, a popychacze do zaworów.

Zakład Eaton Automotive Systems w Bielsku Białej na ul. Rudawka 83 (KSSE) Rys. 1. Zakład Eaton Automotive Systems w Bielsku Białej na ul. Rudawka 83 (KSSE)

W 2008 roku pierwszy zakład został zamknięty, a całą produkcję przeniesiono do nowej fabryki o powierzchni 33 636 metrów kwadratowych, znajdującej się na działce o powierzchni 11 ha, z możliwością dalszej rozbudowy. Dziś w naszej fabryce pracują 673 osoby, które przyczyniają się w sposób pośredni lub bezpośredni do produkcji około pół miliona wyrobów dziennie (Rys. 2). Zawory i popychacze w większości są eksportowane. Naszymi głównymi klientami są Volkswagen, Ford, GM, PSA, Fiat, Toyota, a ostatnio nawet –Ferrari. Na koniec należy podkreślić zaangażowanie naszej firmy w rozwój kompetencji pracowników, za co w zeszłym roku zostaliśmy odznaczeni godłem „Inwestor w Kapitał Ludzki” (Rys. 3).

Wyroby produkowane przez Eaton Automotive Systems w Bielsku Białej Rys. 2. Wyroby produkowane przez Eaton Automotive Systems w Bielsku Białej

Godło Inwestor w Kapitał Ludzki Rys. 3. Godło Inwestor w Kapitał Ludzki

3. LEAN W BIELSKU BIAŁEJ

Pierwsze informacje i wdrożenia leanw Eaton Bielsko-Biała sięgają roku 2000, kiedy to rozpoczynaliśmy pierwsze programy 5S, TPM czy redukcję czasu przezbrojeń. Jednak z dzisiejszej perspektywy należy ocenić to jako czas do „zmuszania się” do lean, a nie budowania kultury lean. Narzucanie pracownikom standardów i nowych metod często kończyło się niepowodzeniem, mimo że inicjatywy często wydawały się oczywiste i słuszne. W ostatnich latach nasze podejście do wdrażania lean dojrzewało poprzez wymianę doświadczeń z innymi zakładami. W 2008 roku po raz pierwszy zaprosiliśmy do współpracy Lean Enterprise Institute. Naszą współpracę z Lean Enterprise Institute rozpoczęliśmy od warsztatu SMED, dzięki któremu nauczyliśmy się metodologii redukcji czasu przezbrajania, a także odświeżyliśmy nasze spojrzenie na system lean w naszym zakładzie.

4. CO NAM MÓWIĄ MAPY STRUMIENIA WARTOŚCI?

Mapowanie Strumieni Wartości było od początku naszej historii z lean najważniejszym narzędziem. Zwłaszcza w okresie, kiedy budowaliśmy nasz nowy zakład, bardzo dużo czasu spędziliśmy na analizowaniu danych dotyczących przepływu wyrobów. Informacje te miały kluczowe znaczenie przy projektowaniu i realizacji nowej inwestycji w Bielsku-Białej (Rys. 4). Aby dobrze zrozumieć specyfikę naszego „nowego” zakładu, należy wspomnieć, że budynek i lokalizacja są nowe, jednak maszyny i urządzenia pochodzą z trzech zakładów Europy Zachodniej. Ich park maszynowy został przeniesiony do Bielska-Białej. Ponadto należy pamiętać, że również „stary” bielski zakład (tzw. zakład numer 1) też został przeniesiony do nowej siedziby. Reasumując, zakład Eaton Automotive Systems to cztery zakłady w jednym, o zaawansowanym wiekowo parku maszynowym. O ile podczas budowy nowego zakładu mieliśmy okazję poprawić przepływ materiału, tak, aby był jak najbardziej optymalny, o tyle nie zmniejszyliśmy awaryjności powodującej największe straty w wydajności produkcji

Mapa Strumieni Wartości Rys. 4. Mapa Strumieni Wartości

Nie znalazłeś informacji, której szukasz? Zadzwoń lub wyślij do nas zapytanie

tel.: 71 798 57 33

e-mail: info@lean.org.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez lean.org.pl., ul. Muchoborska 18, 54-424 Wrocław w celu i zakresie niezbędnym do realizacji obsługi niniejszego zgłoszenia.