fbpx

Jak pobudzić ludzką kreatywność poprzez dobre zarządzanie

Klucza do sukcesu Toyoty, jaki osiąga w procesie ciągłego doskonalenia, upatrywać należy w umiejętności jej pracowników do pracy pozwalającej w sposób systematyczny i “naukowy” osiągać zadane warunki docelowe. Ta umiejętność jest wynikiem procesu nauczania stosowanego przez przełożonych. Pytanie jak tego dokonać, było głównym punktem dyskusji i obrad podczas 11. Międzynarodowej Konferencji Lean Management, która odbyła się we Wrocławiu w dniach 14-16 czerwca 2011 roku, oraz w trakcie praktycznych warsztatów Toyota Kata zorganizowanych po Konferencji na terenie zakładów GKN Driveline w Oleśnicy.

Tomasz Koch“Dzisiejsze firmy zmuszone są działać na zatłoczonych, dynamicznie zmieniających się i nieprzewidywalnych rynkach”, mówi profesor Tomasz Koch, Prezes Lean Enterprise Institute Polska. I dodaje: “Aby być konkurencyjnymi jutro, przedsiębiorstwa muszą wykształcić w swoich ludziach zdolność do doskonalenia już dziś.”

“Menedżerowie to nauczyciele, czy są w stanie to dostrzec, czy też nie” mówi gość specjalny konferencji Dr. Michael Ballé, współautor książek “Manager Lean” i “Kopalnia złota“. “Dlatego powinni nauczyć się uczyć w sposób zdecydowanie bardziej efektywny. W pierwszej kolejności muszą zacząć nauczać standardów. Po drugie powinni nauczać jak dostrzegać i zgłaszać sytuacje niepożądane, gdyż to one stanowią swoistą przestrzeń do nauki, niezależnie od stopnia dyskomfortu, który wywołują. I po trzecie, muszą być w stanie uczyć kaizen, czyli wspólnego rozwiązywania problemów oraz zgłaszania innowacyjnych rozwiązań. Im częściej praktykujesz ciągłe doskonalenie, tym stajesz się coraz bardziej zdolny do adaptacji.“ Dla Ballé, PDCA (Plan-Do-Check-Act, albo metoda naukowa) stanowi trzy wymienione odpowiedzialności, jakie ciążą na przełożonych, a które są warunkiem koniecznym utrzymania ciągłego doskonalenia w organizacji. Trzeba jednak nauczyć się to robić każdego dnia, w trakcie wykonywania codziennych czynności, czyli – jak to określa Mike Rother – ćwiczyć lub praktykować Kata. Uczenie się to nie teoria, to zdecydowanie praktyka.

Mike RotherPytanie o to, jak radzić sobie z nieprzewidywalnością – stanowiącą naturalną część naszego życia – stało się przedmiotem badań innego z gości specjalnych konferencji – Mike’a Rothera, współautora bestsellera o mapowaniu zatytułowanego “Naucz się widzieć“, “Tworzenia ciągłego przepływu” oraz głośnej “Toyota Kata” – książki, która ukazała się nakładem wydawnictwa Lean Enterprise Institute Polska w czerwcu bieżącego roku. Ostatnie badania Rothera przeprowadzone w Toyocie ujawniają specyficzne wzorce zachowań, których nauczani są jej pracownicy, a których stosowanie jest nośnikiem ciągłego doskonalenia. Te wzorce zachowań autor określa mianem “kata”, co w języku japońskim oznacza praktykowanie rutyny, która przeradza się następnie w nawyk. Dzięki objaśnieniu, jak w praktyce funkcjonują Kata Doskonalenia i Kata Coachingu, książka Mikea Rothera stanowi przewodnik, dzięki któremu każda organizacja może zacząć rozwijać w sobie zdolność ciągłego doskonalenia, dostosowaną do specyfiki własnego środowiska biznesowego.

“Zgadzam się z dr. Ballé. Rolą menadżera jest praca ze swoimi ludźmi w sposób, który sprawia, że ludzka kreatywność staje się częścią codziennej pracy” twierdzi Rother. Celem jest znalezienie – małymi krokami – sposobów na wykonywanie rzeczy, których nie potrafimy robić dziś. Rozmiar czy trudność stawianego wyzwania nie są przy tym najważniejsze. Istotne jest to, aby każdy zespół posiadał warunek docelowy, do którego dąży, i aby systematycznie praktykował “naukowy wzorzec”, który umożliwia stopniowe przemieszczanie się w kierunku jego osiągnięcia.

Ten wzorzec ciągłego doskonalenia oraz sposób, w jaki menadżerowie powinni go nauczać, stały się przedmiotem warsztatów zorganizowanych w GKN Driveline w Oleśnicy. Uczestnicy warsztatów pod okiem doświadczonych instruktorów poznawali od praktycznej strony Kata Doskonalenia oraz Kata Coachingu. Celem warsztatów było takie przygotowanie uczestników, aby byli w stanie praktykować i uczyć praktycznych wzorców doskonalenia w swoich własnych organizacjach.

“Tradycyjne podejście polegające na sporządzaniu planu i próbie jego wdrożenia najczęściej nie jest w stanie przenieść nas poza horyzont naszych obecnych zdolności oraz zrozumienia tematu” mówi dr Tomasz Sobczyk z Lean Enterprise Institute Polska. “Planowanie jest niezmiernie istotne, ale w rzeczywistości odkrywamy również rzeczy, które nie zostały uwzględnione w planie. Praktykowanie wzorca Kata Doskonalenia czyni ludzi znacznie bardziej zdolnymi do adaptacji, zdolnymi do wykorzystywania nauki, jaka pojawia się podczas rozwiązywania danego problemu” – dodaje.

“Praktykowanie Kata Doskonalenia to jak do tej pory jedna z najlepszych metod jakie poznaliśmy do tej pory, pozwalająca wcielić metodę PDCA w życie oraz utrzymać proces ciągłego doskonalenia w organizacji” – dodaje profesor Koch.

Pobodne artykuły

“Teoretyczne podstawy Lean to nie to samo, co ich praktyka” – wywiad ze współautorem książki Skuteczne zarządzanie Michaelem Ballé

Trzecia część trylogii Michaela i Freddy’ego Ballé pt. Skuteczne zarządzanie niedawno ukazała się w polskim przekładzie. Napisana żywym językiem, uhonorowana nagrodą Shingo i przetłumaczona na osiem języków, […]

więcej

Lean – wsparcie zarządzania strategicznego w Bella Sp. z o.o.

WSTĘP TZMO S.A., właściciel firmy Bella sp. z o.o., to firma o zintegrowanej działalności produkcyjnej, serwisowej a także handlowej. Główne obszary to produkty i usługi medyczne, produkty higieniczne oraz produkty […]

więcej

Polecane warsztaty

Doskonalenie procesów z wykorzystaniem standaryzacji pracy, Lean Enterprise Institute Polska

Doskonalenie procesów z wykorzystaniem standaryzacji pracy (dla zaawansowanych)

Poprawa efektywności procesów poprzez eliminację...

więcej
Jak skutecznie wdrożyć system pomysłów pracowniczych, Lean Enterprise Institute Polska

Jak skutecznie wdrożyć system pomysłów pracowniczych Kaizen

Zestaw decyzji koniecznych do wdrożenia systemu i czerpania z niego...

więcej

Nie znalazłeś informacji, której szukasz? Zadzwoń lub wyślij do nas zapytanie

tel.: 506 785 310

e-mail: info@lean.org.pl

    Administrator Danych Osobowych: Lean Enterprise Institute Polska sp. z o.o.
    Pełna klauzula

    Zapoznałem się z pełną treścią klauzuli informacyjnej