SMED – jak przejść od pojedynczych warsztatów do całego systemu (POZIOM 2)
Jak wyznaczyć priorytety dla kolejnych maszyn? Jak ustalić cel dla przezbrojeń? Jak sprawić, aby wypracowane rozwiązania były rozpowszechnione, utrzymywane i doskonalone?
Dowiedz się więcejMetoda skracania czasów przezbrojeń SMED jest stosowana z powodzeniem w wielu firmach. Jej skuteczność nie ulega wątpliwości, niemniej jednak wymaga działań, które ugruntują osiągane efekty. Często bowiem zdarza się, że uzyskane podczas warsztatów wyniki nie są utrzymywane w codziennej praktyce produkcyjnej ze względu na opór pracowników, niechęć do stosowania opracowanej metody czy trudności wynikające z otoczenia przezbrojeń (np. zaangażowanie pracowników w inne codzienne obowiązki, trudność w oddelegowaniu dodatkowej osoby do przezbrojenia w określonym momencie, konieczność zgrania w czasie wsparcia logistyka wewnętrznego, itp.).
Całościowy system organizacji przezbrojeń obejmuje wyznaczenie odpowiedzialności w procesie planowania i organizacji przezbrojenia, określenie zasad planowania, wyznaczenie sposobów weryfikacji i doskonalenia aktualnego standardu, ustalenie, jakimi metodami będzie się szkolić pracowników wykonujących przezbrojenia na różnych zmianach produkcyjnych i w różnych zespołach.
Podczas warsztatu uczestnicy zobaczą jak opracować całościowy i spójny system SMED w fabryce tak, aby poszczególne osoby / stanowiska zaangażowane w proces krótkich przezbrojeń sprawnie realizowały wyznaczone zadania dla oszczędności czasu oraz innych zasobów.
LICZBA GODZIN SPĘDZONYCH NA HALI PRODUKCYJNEJ PODCZAS SZKOLENIA: 4h
Warsztat przeznaczony jest dla osób, które chcą zbudować i rozpowszechnić system SMED w organizacji. Tym, którzy nie są jeszcze zaznajomieni z metodyką SMED polecamy warsztat “SMED – skracanie czasów przezbrojeń (POZIOM 1)”.
Adresaci szkolenia
Osoby związane z przezbrojeniami w firmie: ustawiacze, operatorzy, mechanicy, brygadziści, liderzy, kierownicy produkcji, logistyki i planowania, inżynierowie produkcji i procesu, technolodzy.
Korzyści dla uczestnika
- Umiejętność organizacji procesów przezbrajania w firmie
- Umiejętność panowania nad realizacją standardu przezbrojenia
- Umiejętność synchronizacji pracy wszystkich uczestników procesu przezbrajania
- Umiejętność monitorowania i reagowania na wyniki realizowanych przezbrojeń
- Umiejętność definiowania kolejności przezbrojeń w planie produkcyjnym
- Umiejętność koordynowania prac zespołu projektowego SMED
Korzyści dla firmy
- Ustanowienie systemu nadawania priorytetów maszynom i liniom produkcyjnym w zakresie działań SMED
- Uporządkowanie odpowiedzialności działów planowania, logistyki wewnętrznej i produkcji za zadania realizowane w ramach przezbrojeń
- Stabilizacja oraz utrzymanie i doskonalenia przezbrojeń poprzez monitorowanie i audyty przezbrojeń
- Zmniejszenie liczby przestojów ze powodowanych brakiem koordynacji zadań członków zespołu
- Skrócenie czasu wdrożenia nowego pracownika w proces przezbrajania
- Podniesienie jakości przezbrojeń i bezpieczeństwa pracy
- Maksymalne wykorzystanie dostępności linii poprzez odpowiednie kolejkowanie przezbrojeń (koła przezbrojeń)
- Stworzenie systemu wydobywającego potencjał załogi do doskonalenia przezbrojeń
Uzyskaj do 80% dofinansowania do naszych warsztatów i szkoleń
Jeśli Twoje przedsiębiorstwo należy do sektora MSP, teraz możesz zdobyć aż do 80% dofinansowania do naszych usług. Dowiedz się więcej >>
Certyfikat
Sygnowany Lean Global Network
Program
Program szkoleniaPDF, 0.1 MB
Terminy szkoleń
Data | Nazwa firmy i miejsce | Cena netto | Stan zapisów | |
---|---|---|---|---|
10.12.2024 | Namysłów | 1850 zł | Sprzedane |
Prowadzący
AGNIESZKA FONFARA
Doświadczenie menadżerskie
Kilkanaście lat pracowała w przedsiębiorstwach sektora spożywczego takich jak: Terravita, Lisner i Nestle Polska. Doświadczenie zdobywała w działach jakości, BHP, HR i ciągłego doskonalenia. Współtworzyła strategię organizacji, strukturę celów, system audytów i rozwiązywania problemów. Odpowiedzialna była za wdrożenie struktury spotkań operacyjnych, TPM ora wielu standardów i narzędzi korporacyjnych. Zarządzała portfelem projektów dbając o to, aby każdy z nich przebiegał zgodnie z ustalonym planem i nadanymi priorytetami. Przez kilka lat koordynowała wdrożenie Nestle Continuous Excellence dla dziewięciu fabryk koncernu, będąc jednocześnie członkiem europejskiego zespołu wdrożeniowego. To co najbardziej ją interesuje to zintegrowane doskonalenie uwzględniające wzajemne relacje pomiędzy narzędziami ciągłego doskonalenia a systemami zapewnienia jakości i bezpieczeństwa pracowników.
Specjalizuje się w szczególności w: skracaniu czasów przezbrojeń z wykorzystaniem metody SMED, rozwiązywaniu problemów w relacjach z pracownikami wg TWI, budowaniu systemu codziennego rozwiązywania problemów, TPM, Gemba Walk.
Doświadczenie doradcze
Współpracowała m.in. z: Electrolux, ZF Automotive Systems, Tauron Ciepło, Japan Tobacco International, Bridgestone, Kompania Piwowarska, Coroplast, Diehl, Nidec, Neapco, Mayr, Filplast, Fabryka Mebli Forte, MEYN, Georg Utz, JMP Flowers, System-Barosz Gwimet.
*LEI Polska zastrzega sobie prawo do zmiany trenerów prowadzących szkolenie, zapewniając odpowiednio wysoki poziom merytoryczny szkolenia
Nie udało Ci się zapisać na to szkolenie?
Skontaktuj się z nami i zapytaj o możliwość zorganizowania dodatkowego terminu.
Szkolenie na wyłączność na terenie fabryki
Jeśli chciałbyś zobaczyć, jak wybrane narzędzie lub rozwiązanie funkcjonuje na hali innej firmy, skontaktuj się z nami i zapytaj o możliwość zorganizowania tego szkolenia w formie zamkniętej (na wyłączność dla Twojej firmy) – pomożemy Ci dobrać odpowiednie przedsiębiorstwo z listy naszych firm partnerskich.