Jak poprawić przy minimalnych nakładach finansowych efektywność produkcji oraz działań proekologicznych w procesach ciągłych?
Projekt MAESTRI ma na celu zwiększenie koncentracji na zrównoważonym rozwoju wśród europejskiego przemysłu, ze szczególnym uwzględnieniem procesów ciągłych.
Cel ten realizowany jest poprzez opracowanie systemu zarządzania w formie elastycznej i skalowalnej platformy informatycznej, jak również dzięki innowacyjnemu podejściu do zarzadzania zasobami nazwanemu Total Efficiency Framework (Model Całkowitej Efektywności). Ogólnym celem tego modelu jest promowanie kultury ciągłej poprawy efektywności w obrębie przemysłu przetwórczego, wspomaganie procesu decyzyjnego oraz wspieranie rozwoju strategii doskonalenia procesów produkcyjnych.
Zintegrowany system zarządzania zasobami i efektywnością energetyczną dla przemysłu przetwórczego w procesach ciągłych zakłada opracowanie skutecznych sposobów pomocy w jednoczesnym definiowaniu priorytetów poprawy efektywności zarówno środowiskowej, jak i ekonomicznej przedsiębiorstwa.
Rozwój i weryfikacja modelu będą prowadzone poprzez przetestowanie go w 4 różnych przedsiębiorstwach, w rzeczywistych warunkach przemysłowych różnych sektorów przemysłu ciągłego.
Model Całkowitej Efektywności będzie oparty na czterech głównych filarach, aby pokonać obecne bariery i promować długoterminowe ulepszenia:
- skuteczny system zarządzania ukierunkowany na procesy i ciągłe doskonalenie;
- narzędzia oceny efektywności, które będą wspierać podejmowanie decyzji w zakresie strategii i wyboru projektów usprawnieniowych;
- integracja zestawu narzędzi i koncepcji z dwóch obszarów efektywności przedsiębiorstw: środowiskowej i ekonomicznej;
- platforma oprogramowania, w oparciu o koncepcję Internet of Things (IoT), w celu uproszczenia wdrożenie koncepcji i zapewnienia zintegrowanego sterowania procesem doskonalenia.
Strona projektu: http://maestri-spire.eu/
Projekt jest realizowany w okresie 2015.09.01 – 2019.09.01
Informacja na stronie Komisji Europejskiej: http://cordis.europa.eu/project/rcn/198372_en.html
Partnerzy przemysłowi
Partnerzy badawczy
Projekt finansowany ze środków programu ramowego Unii Europejskiej w zakresie badań naukowych i innowacji „Horyzont 2020” na podstawie umowy o udzielenie dotacji nr 680570.