Przedstawione poniżej studia przypadków pokazują, jak Małe i Średnie Przedsiębiorstwa z Polski i Europy są w stanie pokonywać napotykane przeszkody i odnosić sukces dzięki rozwijaniu swoich zdolności strategicznych, operacyjnych, kierowniczych i adaptacyjnych. Wszystkie trzy firmy są członkami konsorcjum realizującego europejski projekt badawczy futureSME, którego celem jest zwiększanie konkurencyjności produkcyjnych MŚP w Europie.
Zachęcamy do zapoznania się z artykułem i oraz krótkim opisem studium przypadku przedsiębiorstw, których przedstawiciele uczestniczyli w projekcie FutureSME oraz warsztatach Programu Rozwoju Kluczowych Zdolności.
Black Point S.A.
Spółka BLACK POINT S.A. to krajowy producent i dystrybutor materiałów eksploatacyjnych do drukarek. Firma działa na rynku już od 22 lat i w swojej ofercie ma ponad 300 rodzajów produktów. Dostarczając na rynek przeszło milion produktów rocznie, firma wytwarza zysk przekraczający 7 mln złotych.
W ramach prowadzonych w Europie badań okazało się, że firma należy do najlepiej zorganizowanych MŚP na naszym kontynencie. Dzięki ciągłemu doskonaleniu z wykorzystaniem koncepcji Lean Manufacturing, firma jest liderem jakości i produktywności w swojej branży, co pozwala jej zwiększać udział w rynku, osiągać większą marżę i budować silną markę. Przykłady korzyści odniesionych dzięki wdrażaniu zmian organizacyjnych w oparciu o Lean:
- systematyczny wzrost sprzedaży,
- zwiększenie elastyczności produkcji,
- eliminacja części kosztów,
- odciążenie pracowników magazynu i produkcji,
- obniżenie poziomu zapasów tonerów laserowych wartościowo o około 50%,
- skrócenie czasu realizacji zlecenia produkcyjnego,
- reagowanie na faktyczne potrzeby klientów, zmniejszenie zapasów w toku.
Kliknij na obrazek, aby przeczytać artykuł o firmie BLACK POINT S.A.:
Roche Manufacturing Ltd
Roche Manufacturing Ltd (Roco) jest rodzinną spółką założoną przez Jimmy Roche’a w 1988 roku w Irlandii. Firma zajmuje się projektowaniem i produkcją maszyn rolniczych i budowlanych przystosowanych do specjalnych potrzeb klientów. RoCo przeszło długą drogę i osiągnęło sukces dzięki działaniom na takich płaszczyznach, jak:
- wchodzenie na rynki zagraniczne jako efekt zmian wewnętrznych,
- przezwyciężanie barier i wychodzenie z kryzysów,
- czerpanie nauk z braku perspektywicznego i strategicznego myślenia,
- wdrażania innowacji w oparciu o profesjonalne przywództwo,
- podejmowanie krytycznych decyzji przy wykorzystaniu zdolności przywódczych.
Lediko
LEDIKO jest małym przedsiębiorstwem, założonym w 2004 roku przez dwóch absolwentów Politechniki Wrocławskiej. Firma specjalizuje się w produkcji komponentów LED dla przemysłu (m.in. modułów LED, optyki do modułów LED oraz sterowników LED) oraz inteligentnych lamp ulicznych LED CLEVEO.
Lediko uczestniczyło w pierwszej pilotażowej edycji Programu Rozwoju Kluczowych Zdolności Firmy, dzięki czemu:
- przedsiębiorstwo opracowało strategię przy wykorzystaniu narzędzia strategii wizualnej,
- dokonało analizy procesu produkcji jednego ze swoich kluczowych produktów,
- oceniło swój biznes przy wykorzystaniu narzędzia Diagnostyki Biznesowej,
- rozpoczęło realizacji jednego z kluczowych projektów udoskonalających z wykorzystaniem tablicy projektu,